עוצמתה של התעשייה הקיבוצית
אורי אשכולי
יו"ר מועצת המנהלים של איגוד התעשייה הקיבוצית
אוקטובר 2003

שנת 2002 לא היטיבה עדין עם עם ישראל, לא הצלחנו להתקרב לאור שבקצה המנהרה גרוע מכך, האור התרחק לו. המשק הישראלי לא הצליח לצאת מהמיתון העמוק אליו נכנס ואנו יודעים היום שגם בחצי השנה הראשון של 2003 המיתון אפילו העמיק. המדדים הכלכליים הלאומים נותנים ביטוי למשבר העמוק המתמשך:

התמ"ג ירד ב- 2002 ב- 1% לאחר ירידה של 0.9% ב- 2001. התמ"ג העסקי ירד בשיעור חד של 3.1%. יצוא הסחורות ירד ב- 5.4%, והאבטלה נשארה ברמה של 10.5%.

בביקורים השבועיים שאנו מקיימים במפעלי איגוד התעשייה מצאנו רוח אחרת – שמענו על מהלכי התייעלות, על פריצה לשווקים חדשים עם מוצרים חדשים שפותחו בחצר המפעלים. גם באלפי העסקים הקטנים הפועלים בקיבוצים מורגשת צמיחה והתפתחות.
באמת ראינו שהפעילות משגשגת.

עם איסוף הנתונים של רוב המפעלים, התגלתה תמונה משמחת, בסה"כ הושגו תוצאות טובות ביחס ל- 2000 ו- 2001, בהן איבדנו כ- 700 מיליון ש"ח מהרווח התפעולי.

סך המכירות גדל ב- 7.7% והגיע ל- 17.3 מיליארד ש"ח. היצוא ירד במונחים דולריים ב-1.4% אולם במונחים שקליים עלה ב- 5.5% כתוצאה מהתחזקותם של הדולר והיורו.

הצמצום במספר המועסקים ב-2% וצעדי התייעלות נוספים, וכן הגידול בפעילות בחו"ל בשיעור של 40% תרמו, גם הם, לתוצאות החיוביות.

הרווח הגולמי המצרפי של התעשייה הקיבוצית עלה ב- 6.5% והרווח התפעולי גדל ביותר מ- 30%.

"הקרב" עדיין לא הסתיים, עוד לא חזרנו לרווחיות של לפני המשבר. כשממול התעשייה במזרח הרחוק הולכת וצומחת, מאיימת במחיריה הנמוכים לכבוש עוד ועוד שווקים.
יש על כן להמשיך במהלכי התייעלות, חסכון בהוצאות, הגברת היצוא והתחדשות בכל המרץ האפשרי.

עוד לא יבשה הדיו על תיאור המאבק שניהלנו מול הרשויות, בניסיונם להוציא את מפעלינו ממפת אזורי העדיפות הלאומית בעניין החוק לעידוד השקעות, ושוב נפתחה מערכה מחודשת. במאבק שהסתיים באוגוסט 2002, סוכם להשאיר את מפעלינו על מפת אזורי העדיפות הלאומית: מפעלים המשקיעים בהרחבתם יוכלו להנות מהחוק למשך ארבע שנים נוספות, וקיבוצים שמשקיעים בהקמת מפעל חדש, ייהנו ממנו לשלוש שנים נוספות (מאוגוסט 2002).

כעת מטיל משרד האוצר ספק בעצם נחיצותו של החוק לעידוד השקעות. בכוונתו בשלב ראשון לשנותו, כך שמהות הרצון לעזור לתעשייה בצמיחה מתבטלת בקריטריונים החדשים.
הפעם כל התעשייה, כולל פורום גליל נגב, התגייסה למאבק. נפגשנו כולנו בסוף אוגוסט עם שר האוצר, ואנו ממשיכים במאמץ.
לא רק על מסלול תמיכה זה בתעשייה הורם גרזן הקיצוצים, גם הקרן לעידוד היצוא, הקרן למפעלים במצוקה, הקרן למפעלים קטנים והקרן להכשרת הון אנושי קוצצו ב – 2002 ובימים אלה יש הבטחות של שר התעשייה והמסחר לחדש בחלקן חלק מהקרנות, כאשר בשיתופנו נקבעים קריטריונים חדשים ,"נוחים" יותר למפעלים.

מדינת ישראל והתנועה קיבוצית בתוכה עוברים תקופה קשה מכל בחינה אפשרית - ביטחונית, כלכלית וחברתית. כפי שהובלנו שנים רבות בתקופות אפילו קשות יותר, עלינו העוסקים ביצירה ובתעשייה לעשות כל מאמץ ולהמשיך לפתח את התעשייה והעשייה העסקית, תוך ניצול ההזדמנויות והיכולות הטמונות בעצם חיינו השיתופיים, תוך שיתוף פעולה ושותפויות בתוך התנועה הקיבוצית ועם גופים חיצוניים, אפילו בחו"ל. ונהייה שוב מובילי המשק – חוד החנית לצמיחה ושגשוג.
יש לנו תעשיה אדירה