מרץ 2010

 

לכל חברינו באיגוד התעשייה הקיבוצית, חג  פסח כשר  ושמח

 

 

עם פרוס חג הפסח,  חג  החירות  אנו צופים אחורה על שנת 2009 וסיכומיה המסתיימים בימים אלו ויחד עם זאת מביטים קדימה לשנים הקרובות.

 

שנת 2009 הסתיימה עם תוצאות  טובות  מאוד, טובות מהתכנון, כאשר בחלק מהמפעלים הייתה זו שנת שיא ברמת הרווחיות.  תנאי הסחר (מחירי חומרי הגלם,  שערי המט"ח הממוצעים)  יחד  עם  פעולות ההתייעלות שבוצעו במפעלים שיפרו את התוצאות  למרות הירידה  בהיקף  המכירות.  לשנת  2010  נכנסנו  עם  הרעה  משמעותית  בתנאי  הסחר של  התעשייה,  מחירי  חומרי  הגלם  בנסיקה,  שערי המט"ח  יורדים ביחס  לשקל ושווקי  המערב עדין בקשיים.

 

על  מנת  לשמור  על  עצמאותנו וחירותנו הכלכלית  יש  לשמר  את  הפעולות שביצענו בשנת 2009  ולהפנים  שעדין לא הסתיים  המשבר  הכלכלי.

ממשלת ישראל  חייבת להתמקד בפתרון הסכסוך עם הפלסטינאים ולהציבו כיעד מרכזי ואמיתי לשנת 2010,  השגת  היעד  תאיץ  את  הכלכלה הישראלית ותשפר את מעמדם של היצואנים הישראלים בשווקי העולם.

 

הנהלת איגוד  התעשייה הקיבוצית מברכת  את  כל חבריה,  העובדים, המנהלים,  לקוחותיהם וספקיהם בברכת  חג  פסח כשר  ושמח.

יונתן מלמד                                        עמוס רבין

יו"ר האיגוד                                       מנכ"ל האיגוד

 

    שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, ביקר בתעשייה הקיבוצית בגן שמואל מזון ואבן קיסר

 

 

שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, והצוות הבכיר של המשרד סיירו בתעשייה הקיבוצית בגן שמואל מזון ואבן קיסר שדות ים. בסיור השתתפו סגנית השר, אורית נוקד, מנכ"ל המשרד, שרון קדמי, מנהל מרכז ההשקעות, חזי צאיג, המדען הראשי, ד"ר אלי אופר ובכירים נוספים במשרד התמ"ת.

 

הסיור עסק בפעילות התעשייה הקיבוצית בעיקר בתחום היצוא ובקשר עם משרד התמ"ת וכלי הסיוע שהמשרד מעמיד לרשות התעשייה. ראשי האיגוד ציינו את שיתוף הפעולה והדלת הפתוחה שקיימת ביחידות המשרד: מרכז ההשקעות, המדען הראשי, מינהל סחר חוץ ועוד.

 

גן שמואל מזון, שהוקם בשנת 1942, הוא היצואן הגדול בישראל של מזון מעובד בהיקף של קרוב למיליארד שקל. מנכ"ל המפעל, אורי קינמון, ציין בפני השר בן אליעזר את הקשר ההדוק והפורה עם משרד התמ"ת שמסייע ותומך בהמשך הצמיחה.

 

אבן קיסר הוא המפעל המוביל בעולם בתחום השיש המלאכותי ומייצא בהיקף של 200 מיליון דולר. לפני מספר שנים הקימה אבן קיסר מפעל נוסף באזור התעשייה בר לב בגליל בסיוע של מרכז ההשקעות בתמ"ת. המנכ"ל, יוסי שירן, סקר את שלבי ההתפתחות של אבן קיסר והתוכניות העתידיות. 

 

השר בן אליעזר הביע את התרשמותו מהישגי התעשייה הקיבוצית בכלל ושני המפעלים בהם ביקר בפרט והבטיח להמשיך ולסייע בכל דרך אפשרית. הוא ציין שבכוונת משרד התמ"ת לפעול להשקת תוכנית שביט 2 שתסייע ליצואנים בפעילויות שיווקיות מיוחדות בארצות יעד נבחרות.

 

סגנית שר התמ"ת אורית נוקד ציינה בסוף הסיור כי המשרד ימשיך לפעול בתיאום ובשיתוף פעולה הדוק עם איגוד התעשייה הקיבוצית על מנת לפתח כלים חדשים ולהעמיד לרשות התעשייה את הכלים הקיימים כדי למצות את הפוטנציאל  האדיר, הכישרון והטכנולוגיות הקיימים בתעשייה הקיבוצית.


 

מנכ"ל משרד האוצר חיים שני – בתמה משמר העמק

מנכ"ל משרד האוצר חיים שני ערך דיון וסיור בתמה (משמר העמק וגלעד). הביקור נערך במסגרת סיורי היכרות עם התעשייה הקיבוצית. חיים שני עומד בראש ועדה לבחינת חוק לעידוד השקעות הון ומכאן חשיבותו של הסיור. המנכ"ל הביע את התרשמותו והערכתו מפעילותו והתפתחותו של המפעל שהוא אחד המפעלים הגדולים והמצליחים בתעשייה הקיבוצית.


כנס דירקטורים, נושאי משרה, וחברי הנהלות במשקים

כנס דירקטורים, נושאי משרה, וחברי הנהלות במשקים בהשתתפות מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס והממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן

 

האיגוד עורך ביום חמישי, 29 באפריל, במלון קיבוץ מעלה החמישה כנס ייחודי המיועד לדירקטורים המכהנים במפעלים קיבוציים, נושאי משרה וחברי הנהלות משקיות בקיבוצים.

 

הכנס יעסוק בסוגיות מרכזיות בהחלטות דירקטוריון וזאת בעקבות השאלות העולות בהקשר של אחריות דירקטורים ונושאי משרה לפעולות החברה והתאגידים בהם הם מכהנים.

 

הכנס ללא תשלום, אך מחייב הרשמה מראש.

סדר יום וטופס הרשמה באתר האיגוד: www.kia.co.il


מאגד תעשיות הפלסטיקה הירוקה

מאגד תעשיות הפלסטיקה הירוקה, שעושים שימוש באריזות מתכלות, מיחזור או אריזות מזון חכמות שהוקם ביוזמת המרכז לחדשנות בטכניון ואיגוד התעשייה הקיבוצית יוצא בקרוב לדרך במסגרת מגנ"ט.

 

המאגד אינו מוגבל לתעשייה הקיבוצית, אך מפעלים נוספים המגלים ענין בהצטרפות יכולים לפנות לנחמיה הן באיגוד כדי לברר את האפשרויות.

 

במקביל המרכז לחדשנות והאיגוד בשלבים מתקדמים של הקמת איגוד משתמשים לתעשיות המים במסגרת מגנ"ט. מפעלים המעוניינים בפרטים נוספים יכולים לפנות לנחמיה הן באיגוד: hen@kia.co.il


כנס ראשון של פורום מנהלים לחדשנות

כנס ראשון של פורום מנהלים לחדשנות התכנס לאחרונה בטכניון למפגש מרתק. בכנס השתתפו חברות מתחומי ההי-טק לצד תעשיות קלאסיות כולל ייצוג לא מבוטל של חברות מהתעשייה הקיבוצית.

 

עקב "ביקושי יתר" להשתתף בפורום נאלצו יוזמי ומארגני הפורום (מרכז החדשנות בטכניון) לסגור את הרשימה ולהשיב בשלילה למספר פניות.

 

הכינוס הבא של הפורום מיועד ל- 14.4.10 ויתכן שעד אז תימצא דרך לצרף מספר חברות נוספות


תמריצים לתעשייה המסורתית ולהגנות בתחום המט"ח

המדען הראשי במשרד התמ"ת יצא בתוכנית חדשה למתן מענקים למפעלים מהתעשייה המסורתית שיקלטו עובדים מתעשיות ההייטק לשם הטמעת מו"פ וחדשנות במפעל. המענק בשיעור של 66% משכר העובד למשך שנת עבודה.

 

משרד התמ"ת מגדיל את שיעור התמיכה בהטמעת הגנות מט"ח בקרב יצואנים: מעתה יוכלו יצואנים לקבל סבסוד של 75% מעלות שעות ייעוץ להגנת מט"ח לעומת 50% שהיו נהוגים עד כה.


תחרות תעשייה יפה בישראל יפה 2010

תחרות "תעשייה יפה בישראל יפה 2010" יוצאת לדרך. בשנים הקודמות זכתה התעשייה הקיבוצית לדרוגים גבוהים ופרסים.

 

האיגוד רואה בתחרות מנוף חשוב לשיפור החזות החיצונית של המפעלים ורתימת ההנהלה והעובדים להשקיע בתחום זה וקורא למפעלים להירשם לתחרות באמצעות אתר המועצה לישראל יפה.