ידיעון איגוד התעשיה - דצמבר 2012

אם אינך רואה מייל זה טוב - לחץ כאן

ידיעון דצמבר 2012

איגוד התעשייה הקיבוצית ציין 50 שנים להקמתו

 

 

 

 

450 מנהלי מפעלים, יושבי ראש, מרכזי משקים ובכירים במגזר הכלכלי – עסקי בישראל השתתפו בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית שנערך בסימן 50 שנים להקמת האיגוד.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, שלח לכנס את ברכתו המוקלטת העלה על נס את התרומה האדירה של התנועה הקיבוצית לבנין הארץ ויצירת התשתית החקלאית של ישראל.

 

שר התמ"ת, שלום שמחון, התייחס בדבריו לצורך של הקיבוצים והמושבים להתאגד תחת מפלגת התיישבות שתבטיח את זכויות המרחב הכפרי במגזר הפוליטי. הוא פנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאב (וולוולה) שור וקרא לו לאחד כוחות במסגרת מפלגה משותפת.

 

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, אמרה שבפגישותיה עם שרי חקלאות וגורמי חקלאות בעולם היא ראתה עד כמה תרומתה של התעשייה הקיבוצית מכרעת לקידומה ולפיתוחה של חקלאות  ישראל ולחיזוק מעמדה כמעצמה של ידע ופיתוח חקלאי. "בחמישים שנות פעילות הצלחתם לא רק לייצג, לסייע ולקדם את המפעלים בתעשייה הקיבוצית  אלא גם לשמור ולהתאים  למציאות המשתנה את ערכי השיתופיות, הקהילתיות וההתיישבות ולתרום תרומה אדירה לפיתוח הפריפריה."

 

נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן התייחס לדבריו להעלאת הארנונה החריגה באופן רטרואקטיבי מתחילת 2012 ואמר שלא יעלה על הדעת כי כך יתנהלו הדברים במדינה מתוקנת. אורן הודיע שההתאחדות הקימה צוות מיוחד של משפטנים אשר יבחן את הסוגיה מיסודה.

 

יו"ר האיגוד, יונתן בשיא, עמד בדבריו על המתח התמידי הקיים בין החזון של הקיבוצים כחברה אלטרנטיבית והרצון לתיקון החברה לבין הצורך בחיזוק הבסיס הכלכלי של הקיבוצים באמצעות התעשייה. רק מעטים מהקיבוצים בחרו באחד הקטבים ובמרבית המקומות נשמר הפרדוקס בין הצרכים הקיומיים לבין הרעיון שבבסיס הקיבוץ.

 

מנכ"ל האיגוד, אודי אורנשטיין, אמר שהמחאה החברתית מחדדת את הצורך של התעשייה הקיבוצית להיות מובילה ערכית בכלכלה הישראלית ולהניף את הדגל של צדק חברתי ואנושי בצד החתירה הטבעית לרווח. זאת על ידי פערי שכר סבירים ויחס הוגן לעובדים. הוא ציין את חשיבות החדשנות שבבסיסה דחיית סיפוקים ורווחים מיידיים לצורך בניית העתיד.

 

במסגרת הכנס ניתן פרס מפעל חיים לעודד וינקלר, לשעבר מנכ"ל מפעל נטפים ולתובל צור, מנכ"ל ימא עין המפרץ.


ייקור תעריפי הארנונה

שרי האוצר והפנים החלו במתן אישורים להעלאות של תעריפי הארנונה לתעשייה בשיעורים חריגים. עד כה אושרה בקשתן של 10 רשויות ובהן 4 מועצות אזוריות (עמק חפר, גזר, חוף הכרמל ועמק הירדן) להעלאה של הארנונה בשיעור של עד 20% ועל השולחן מונחות בקשות של 66 רשויות נוספות. ההעלאות נעשות באופן רטרואקטיבי מתחילת 2012 כך שעל המפעלים יחול תשלום חד פעמי גבוה ובשנה הבאה צפויה התייקרות נוספת. על פי תחשיב שערך האיגוד עלות ייקור הארנונה לתעשייה הקיבוצית תסתכם ב-50 מיליון שקל.

ראשי האיגוד הציגו את ההשלכות הקשות של העלאת הארנונה בישיבת נשיאות התאחדות התעשיינים שבה השתתף שר הפנים, אלי ישי וביקשו ממנו לעצור את האישורים. השר ישי אמר שהוא מבין את עמדת התעשיינים, אך שינוי ההחלטה היא מעבר לתחום אחריותו ועל התעשיינים לגבש תמיכה רחבה בקרב השרים ומקבלי ההחלטות כדי להביא לשינוי. מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית אמר שיש לצפות מהשרים שאחראים על הנושא לקחת מנהיגות ולמצוא פתרון ולא להסתתר מאחורי החלטות פרוצדורליות שכביכול אינן באחריותם.


יציבות אספקת החשמל

נערכה פגישה בין נציגי האיגוד לצוות חברת החשמל בראשות מנהל הרשת הארצית קובי יהב. בישיבה עלו הנקודות הכואבות של המפעלים בעיקר בפריפריה הרחוקה שסובלים מחוסר יציבות באספקת החשמל.

סוכם על בחירת שלושה מפעלים שבהם תעשה עבודת בחינה מקיפה ומעמיקה ע"י צוות מחברת החשמל ביחד עם אנשי המפעל. תוגדר תוכנית עבודה מול כל מפעל במטרה לבחון את מכלול מרכיבי יציבות החשמל וחיפוש דרכי שיפור.

שיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב הפקולטה לניהול החוג ללימודי אסטרטגיה

בימים אלה קורם עור וגידים שיתוף פעולה עם החוג ללימודי אסטרטגיה בראשות דר' ניר ברילר.

סטודנטים לתואר שני יעשו עבודה אסטרטגית במפעלים באוריינטציה של צמיחה ומסחור טכנולוגיות בשווקים העולמיים.

מדובר בשני סוגי פרויקטים: 1. מפעלים קטנים – עד בינוניים שמחפשים נגישות לשווקים עולמיים עם מוצרים חדשים. 2. מפעלים גדולים בעלי נתח שוק משמעותי בחו"ל המעוניינים להתרחב לתחומים חדשים/משלימים.

מספר חברות קיבוציות כבר נכנסו לפרויקט, שיש בו לתרום הדדית לסטודנט ולחברה.

למעוניינים לשמוע פרטים נוספים ניתן לפנות אל חגית רז : 054-5208298 hagitr@kia.co.il  

פורטל תקינה חדש

מכון התקנים הישראלי הקים פורטל חדש, שבו ניתן למצוא תקנים ומפרטים ישראליים, לקבל מידע מגוון על פעילויות התקינה הישראלית והבין לאומית, ללמוד על חידושים בעולם התקינה, תקנים חדשים שיצאו לאור וכו. הגולש יכול לבחור בעצמו את התקנים המתאימים לו, ליצור מנוי מותאם אישית ולקבל בזמן אמיתי את עותקי התקנים העדכניים.

ניתן להכנס לפורטל דרך אתר מכון התקנים: www.sii.org.il

גלריית תמונות


פייסבוק