מפגש זום עם נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, בהשתתפות כחמישים מנהלי מפעלים עסק במשבר הקורונה וההערכות לשלבים הבאים ולמצב החדש שהוא יוצר
צילום: יוסי אלוני

צילום: יוסי אלוני

מפגש זום עם נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, בהשתתפות כחמישים מנכ"לים מהתעשייה הקיבוצית עסק במשבר הקורונה וההערכות לשלבים הבאים ולמצב החדש שהוא יוצר.

 

ד"ר רון תומר סקר את הטיפול במשבר על ידי נציגות התעשיינים עם פתיחת חדר מצב כבר בתחילת פברואר, זמן רב לפני שהנגיף הגיע לישראל, למתן מענה לפניות ממפעלים והפעולות מול הממשלה לגיבוש ואישור תוכניות הסיוע, פטור מארנונה למפעלים וצעדים נוספים. הוא העריך ששיאו של המשבר בכל הקשור ליצור התעשייתי עדיין לפנינו שכן חלק גדול מהמפעלים המשיכו לעבוד בחודשיים האחרונים על הזמנות קודמות שקיבלו, אולם יש עצירה בהזמנות חדשות במרבית הענפים בשל הירידה החדה בביקושים בארה"ב, אירופה ושאר חלקי העולם ואי הודאות שגורמת לכולם להקפיא חלק גדול מפעילותם. תמונת המצב הרפואית והתחזית לגל שני חמור מהראשון בסתיו ובחורף הבאים, כשהכלכלה תהיה חלשה יותר, אינם תורמים להחזרת תחושת הבטחון.

 

נשיא התאחדות התעשיינים דיווח על המגעים שנמשכים גם בימים אלו עם משרדי הממשלה לגיבוש מסלולי סיוע נוספים שיתנו מענה לקשיים ולמצב החדש, לרבות תקציבי רשות החדשנות והגדלת הערבות הממשלתית לביטוח אשראי כדי למנוע הפחתת כיסוי ביטוחי למפעלים על רקע העליה בסיכון של חברות הביטוח. הוא ציין את שיתוף הפעולה של התעשיינים עם התאחדות חקלאי ישראל, ההסתדרות, היבואנים והעצמאים הקטנים. הוא התייחס לנושא עלויות הבידוד של עובדים שכיום מוטלות על המעסיקים והביע תקווה שבית המשפט יקבל את עמדת ההתאחדות וישנה זאת.

 

לדברי ד"ר תומר, מדיניות הממשלה להוצאת עובדים לחל"ת מתבררת כעת כמוטעית וגרמה למצב שבו רמת האבטלה בישראל גבוהה יותר מאשר מדינות אירופאיות שהיו עוד קודם למשבר ברמת אבטלה גבוהה. במפעלי התעשייה תעסוקת העובדים נשמרה ברמה גבוהה יחסית כיוון שהם המשיכו לעבוד והצליחו להתמודד עם המגבלות במאמץ של חלוקה למשמרות וניהול נכון של העובדים. "נאבקנו על כך שהפיצוי לחברות לא יהיה בדרך כזו שמי ששלח עובדים לחל"ת וחסך את שכרם יקבל כעת פיצוי על החזרתם, ומי ששמר עליהם יפגע. אני שמח שתיקנו זאת. זה נכון מבחינה כלכלית ומוסרית ויעודד מעסיקים במשבר הבא לשמור על העובדים״.

 

מנכ"לית איגוד התעשייה הקיבוצית, מרים דרוק, ומנהלי מפעלים העלו את הצורך בקמפיין לעידוד רכישות מתוצרת הארץ לחיזוק החוסן הלאומי. לדברי ד"ר תומר, מהלך מתוכנן בתחום זה של מטה מיוצר בישראל יכלול גם פעולה לשינוי החקיקה להעדפת תוצרת הארץ מול הממשלה החדשה שכן החוק שנחקק בתקופת ממשלת רבין כבר אינו רלוונטי בחלקו לתקופה זו ונדרשים שינויים ועדכונים. 

 

מנהלי המפעלים שדיברו במפגש סיפרו על קשיים עימם הם מתמודדים וציינו את החשיבות בעדכונים ובסיוע לפניות שהם מקבלים מצד התאחדות התעשיינים ואיגוד התעשייה הקיבוצית. בתשובה לשאלה על עידוד היצוא וניהול חברה גלובלית במגבלות הקיימות, אמר ד"ר תומר שבימים אלו מתגבשים מודלים ליצור מפגשים עסקיים בחו"ל בשגרת הקורונה וקרא למפעלים קיבוציים שיש להם רעיונות לכלים מעשיים ויעילים לתמיכה ביצוא להעלות אותם על הכתב ולשלוח אותם דרך האיגוד כדי שניתן יהיה לבחון אותם מול הגורמים המתאימים.

 

יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, יונתן בשיא, הודה לד"ר רון תומר על שיתוף הפעולה ההדוק מצד כל ראשי ההתאחדות שחשוב ביותר כדי לתת מענה לאתגר העצום שיצר משבר הקורונה.

 

 פייסבוק