שבועון איגוד התעשייה הקיבוצית - 31/10/2019

תפריט נגישות

תמונה

 

תמונה

 

מהכנרת לכדור הארץ- פריצות דרך בהאקתון האתגרים 2019

פסולת אורגנית של בננות כתחליף לאריזות פלסטיק לפירות וירקות, מכונה שתאפשר מחזור פלסטיק במקום הטמנה, פסולת רפתות לבנייה וגידולים הידרופוניים למרכזים אורבניים-אלו רק חלק מרשימת הפתרונות המבריקים שהוליד האקתון האתגרים השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית בשיתוף קבוצת צמח מפעלים בהובלת מרכז כנרת לחדשנות ויזמות שנערך בסוף השבוע שעבר.

משתתפי ההאקתון שהגיעו מכל קצוות הארץ למרכז כנרת חדשנות ויזמות שעל שפת הכנרת, התמודדו עם אתגרים ממשיים שהציבו בפניהם חברות שונות במשק הישראלי. בתום שלושה ימים אינטנסיביים הציגו צוותי ההאקתון  פתרונות מרשימים בתחום הקיימות ומיחזור פסולת, בעלי פוטנציאל עסקי גבוה, אשר עתידים להביא בשורה עולמית בתחומם.

חברת צמח בננות למשל הציגה פתרון שיהפוך את מאות הטונות של הפסולת האורגנית איתן היא מתמודדת, מנטל סביבתי לחומר איכותי שישמש ליצירת מגשיות לאריזת פירות וירקות במקום פלסטיק. הצוות שעסק באתגר של חברת תרמוקיר מצא שימוש בפסולת תעשייתית ופסולת חקלאית כתחליף לגיר אותו חוצבת החברה כיום ממקורות טבעיים ומתכלים. האתגר של חברת פוליכד נענה ביצירת מכונה המאפשרת את קילוף השירוול מבקבוקי פלסטיק שונים, כך שיהיה ניתן למחזרם במקום להטמינם, חברת תמה הגיע לפריצת דרך בתחומה ואילו חברת דולב הגיעה לפתרון ישים וחדשני המאפשר גידול מזון בתוך שטח עירוני, צוות צמח אבוקדו בנה מכונה אשר תוכל לענות הצורך של קילוף תירס בצורה עדינה שאינה פוגעת בקלחים, וכך לחסוך זמן עבודה וכוח אדם.

במהלך ימי ההאקתון נערכו הרצאות שונות והתקיים מנהלי משאבי אנוש ומפגש מנהלי חינוך מ-20 חברות שונות במשק אשר שמו דגש על תרומת ההאקתון להמשכיות בחינוך ובמפעלים השונים. החברות המשתתפות בהאקתון הודיעו על המשך כוונתם לפתח את הפתרונות עד לכדי שיבשילו לידי יישום בשטח וכן יישום הפוטנציאל העסקי שלהם.

מרים דרוק מנכ"לית איגוד התעשייה הקיבוצית: בהאקתון נוצרו פריצות דרך ופתרונות חדשניים וישימים לאתגרים משמעותיים של התעשייה. האיגוד מקדם את נושא החדשנות בתעשייה בפעילויות שונות ומרתון החדשנות השנתי הוא אחד מהם . האנשים הנפלאים ממרכז החדשנות כנרת, צמח מפעלים אזוריים ומכללת כנרת היו נדבך משמעותי בהצלחה, ונוף הכנרת היה תפאורה מושלמת לרוח היצירה.

מיכל צורן מברכת על ההישגים של החברות השותפות ומבטיחה מעקב צמוד על מנת למנף את ההצלחות לעתיד לבוא. נוצר ערך מוסף אמיתי והאירוע יצר אימפקט חשוב ברבדים שונים: עסקי- כלכלי, חברתי וחינוכי

מנשה שלום מנכ"ל צמח מפעלים:  אך טבעי מבחינתנו שהחלטנו לחבר את התעשייה החדשנית לחקלאות ולאקדמיה מתוך כוונה לחזק ולפתח את הקהילה שלנו בפריפריה. אני מודה לחברי איגוד התעשייה הקיבוצית על שסמכו עלינו ובחרו בנו  כשותפים להאקתון המוצלח.

בין שופטי ההאקתון נמנו יונתן בשיא יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, ניר מאיר מזכ"ל התק"צ, אדיב ברוך יו"ר מכון היצוא, מנשה שלום מנכ"ל צמח מפעלים, פרופ' שמעון גפשטיין נשיא מכללת כנרת, משה בן ששון מנהל אגרו טק וסביבה המדען הראשי של משרד המדע, שירה רוזן יו"ר מכון האריזה, עו"ד אתי לוצאטו מנכ"לית משרד עו"ד, פרופ' אריה מהרשק נשיא מכללת בראודה, רפי חדד סמנכ"ל אסטרטגיה של חברת פלקס, חנה רדו יזמת ויו"ר חברת סופרסונס, טליה גזית מפקדת הממר"ם לשעבר, מנכ"ל הבנק ההודי SBI, ורד רז אביו דירקטורית בפורסייט אוטונומיס הולדינגס בע"מ, אחיאב גולן מנכ"ל אורט בראודה, אלי מאירי מנכ"ל אשכול כינרת עמקים ויאיר איסטליין עו"ד שותף ומייסד.

צוות איגוד התעשייה הקיבוצית מודה לצמח מפעלים אזוריים,  מרכז כנרת לחדשנות ומכללת כנרת  על שיתוף הפעולה המעולה שהביא להצלחת ההאקתון.

אנו כבר עם הפנים קדימה להאקתון אתגרים 2020 של איגוד התעשייה הקיבוצית.

 

 

 

תמונה

 

מפצחים אתגרים בהאקתון 

 

 

 

תמונה

 

מייסדות בית הספר למנכ"ליות

נפתח בית הספר למנכ"ליות בקיבוצים ובתעשייה

בית הספר למנכ"ליות העתיד נפתח ביוזמה משותפת של איגוד התעשייה הקיבוצית, התנועה הקיבוצית וארגון סופרסונס. זוהי תוכנית ראשונה מסוגה שנועדה להגדיל את מספר הנשים בתפקידי ניהול בקיבוצים ובתעשייה וזאת באמצעות הקניית כלי ניהול ופיתוח אישי מתקדמים ויצירת מאגר של נשים שאפתניות ומוכשרות לתפקידי ניהול עתידיים.

במפגש הפתיחה השתתפו 25 נשים מנהלות ונושאות תפקידים במפעלים ובקיבוצים שמשתתפות במחזור הראשון של בית הספר. מרים דרוק, מנכ"לית איגוד התעשייה הקיבוצית, ברכה את המשתתפות ואמרה שמטרת בית הספר היא להעניק לנשים המעוניינות להתקדם בשלבי הניהול כלים מעשיים כיצד לעשות זאת כולל תכנון הקריירה, מיתוג אישי ומוניטין, הופעה ברשתות החברתיות ובעיקר בלינקדאין, משא ומתן וקבלת החלטות, דיבור מול קהל ועוד. המטרה שלנו כפולה הן להעצים את הנשים והן לתת מענה לטענה הנשמעת לעיתים ש"אין נשים שמתאימות לתפקיד. יש 51% נשים באוכלוסיה, והניסיון מוכיח שנשים בעמדות ניהול בכירות מביאות עימן מיומנויות ויכולות שהופכות אותן למנהלות מצוינות, למנהיגות, מובילות ופורצות דרך.

על רקע תמונת המצב נוצר שיתוף פעולה בו חברו מנהלות הארגונים, מרים דרוק, מנכ"לית איגוד התעשייה הקיבוצית, חנה רדו, מייסדת ויו"ר סופרסונס והדס דניאלי-ילין מנכ"לית התנועה הקיבוצית יחד עם לאה קוטלר מנהלת פיתוח ההון האנושי באיגוד, הילית בן צבי מנהלת היחידה לקידום שיוויון מגדרי בתנועה וירדן אברבנאל, מנכ"לית הארגון והקימו שותפות שתקדם נשים למנכ"לות עסקית וארגונית.

"הצורך בתוכנית כזו הוא כאן ועכשיו", אומרת לאה קוטלר, מנהלת פיתוח ההון האנושי באיגוד התעשייה הקיבוצית. "תוכנית בית הספר למנכ"ליות העתיד, התקבלה בהתלהבות רבה בשטח, ומייד עם פרסום התוכנית היו עשרות מתעניינות, מה שהוכיח לנו שאנחנו בכיוון הנכון. אין ספק שזו רק פעילות אחת מתוך רצף פעילויות שיש לקיים על מנת להעלות את אחוז הנשים בעמדות ניהול בכירות. אני גאה להיות שותפה לתוכנית כזאת ומבחינתנו זוהי רק ההתחלה."

לדברי חנה רדו, מייסדת ויו"ר ארגון סופרסונס, לפרויקט קדמו מאות פגישות עם נשים מקצועניות ומובילות בתחומן, זיהוי החסמים והמעצורים, בניית תוכנית שתסייע לנשים להתמודד עם האתגרים העומדים בפניהן. "אני מאמינה שנשים מנכ"ליות יביאו תוצאות מעולות לכל חברה ולכל מפעל, וכולנו, נשים וגברים, חייבים לדאוג לזה שנשים יהוו 50% ממשרות הניהול"

 

תמונה

 

 

 

תמונה

 

ועידת ישראל לתעשייה 

בתאריך 2.12.2019 תתקיים באקספו תל אביב ועידת ישראל הוועידה השנתית של התאחדות התעשיינים בישראל. הוועידה היא מסע בין מודלים מובילים בעולם:

איך בארצות הברית  מעדיפים תעשייה מקומית, איך בהולנד הכלכלה היא מעגלית תוך ניצול מרבי של משאבים וחמרי גלם, על  תעשייה 4.0 בגרמניה ועל ביטחון וגמישות בשוק התעסוקה בדנמרק.. כל אלו מול מודל ההצלחה העולמי של ישראל ועל המדיניות בארץ המאפשרת חדשנות.

הרשמו כבר עכשיו בלחיצה

 

 

 

תמונה

 

פתיחת קורס דירקטורים בקיבוץ עינת

קורסי דירקטורים בקיבוצים 

עם תחילת שנת הפעילות תש"פ אנו ממשיכים לקיים קורסי דירקטורים בקיבוצים.

השבוע נפתחו קורסים בקיבוץ עינת ובמשקי דן.  בשבוע הקרוב ייפתח קורס בקיבוץ מצר ועוד היד נטוייה. נשמח להגיע גם אליכם.

לאה קוטלר תשמח לתת פרטים נוספים lea@kia.co.il 

 

 

 

כחול לבן זה שלנו

במסגרת המאמצים שלנו לקדם את התעשייה כחול לבן 

נקדיש  חלון מיידע למפעל המוכר תוצרתו בעיקר לשוק המקומי

אנו מאמינים שהחשיפה לעשייה הברוכה והמגוונת

תביא לחיבורים  נוספים בתעשייה הקיבוצית.

מפעלים המעוניינים שנפרסמם במדור זה מוזמנים לפנות

לצוות האיגוד או למרים דרוק באיגוד miriamd@kia.co.il

והפעם דעת יחיד אלי כהן מנכ"ל תרמוקיר

 

תמונה

 

 

לחשוב ירוק

ימין או שמאל….זה רק הפרומו! הנושא החשוב באמת העומד על הפרק, הוא לא האם תקום ממשלה חדשה בישראל, אלא עתידו של כדור הארץ. למעט הנשיא טראמפ, שטוען שמדובר בקנוניה של התקשורת, כמעט כל מנהיגי העולם החופשי שמים את הנושא בראש סדר היום שלהם.

רק לפני זמן קצר הלכנו כולנו לבחירות. הרשתות החברתיות, התקשורת וגם האזרחים עצמם, עסקו כולם בשאלה מי יבחר. ימין, שמאל, אשכנזים, מזרחים, דתיים וחילונים. שאלות הרות גורל עמדו על הפרק. אני מצטער לאכזב את כולם, אבל השאלות הרות הגורל באמת, על עתיד כדור הארץ שכולנו חיים עליו, הן דרמטיות הרבה יותר ובהן אנחנו עוסקים הרבה פחות. לאחרונה חזרתי מועידה עולמית שעסקה בנושא מזווית התעשיינים בפרנקפורט גרמניה. העולם כולו מגויס לכך היום, מרקל, מקרון, אפילו נשיא סין שי ג׳ינפינג מטפלים בנושא באופן אישי מתוך הבנה שזה הנושא החשוב ביותר העומד על סדר היום. למעט נשיא ארה״ב טראמפ, שטוען שמדובר בקנוניה של התקשורת ואין התחממות גלובלית, כמעט כל מנהיגי העולם החופשי שמים את הנושא בראש סדר היום שלהם.

רק בשביל להבין, קחו לדוגמא את סין. לפני 15 שנה נסעתי לכנס בגוואנז׳ו, אחת מערי התעשייה הגדולות בעולם ושוכנתי בקומה ה-39 של מלון בעיר. קמתי בבוקר פתחתי את הווילונות וחשכו עיני,  תרתי משמע. לא ראיתי אור בחוץ, החושך היה סמיך כמו בשעה 2 בלילה. התקשרתי לחבר ששוכן בקומה 37 ושאלתי אותו מה המצב אצלו. הוא צחק: עוד לא קלטת שהכל פה פיח? זה היה אז, היום גוואנז׳ו עדיין מתמודדת עם בעיות, אבל המצב שם טוב בהרבה. אצל הסינים אין חוכמות, הם לקחו את נושא איכות הסביבה לתשומת ליבם עושים תכנית חמש שנתית, קובעים יעדים ומבצעים ופשוט סוגרים מפעלים שלא עומדים ברגולציה המחמירה.

יש לנו כמדינה עתודות גז טבעי אדירות. יש להשתמש בהן גם מסיבות כלכליות, אבל בראש ובראשונה מסיבות של איכות סביבה. יש להעביר את כל תחנות הכוח לגז טבעי ולהעביר את כל המפעלים להשתמש בגז טבעי במקום בפחם ובחשמל פחמי מזהם.

לצערי אנחנו בישראל, נמצאים הרבה מאחור בתחום הזה כמדינה, ללא מדיניות, ללא תכנית תוך "שליפות וירי לכל הכיוונים". אנו התעשיינים מנסים לעשות ככל יכולתנו להפחית פליטת גזי חממה, אבל צריך לזכור שמדובר בהליך איטי ויקר והמדינה צריכה לעודד את התעשיינים לעשות אותו. לעודד, הכוונה לסייע. הדרך של קנסות וסגירת מפעלים היא לא הדרך!. אם ישאירו את התעשיינים להתמודד לבד, או שרק יקבעו להם יעדים מבלי לסייע להם, אנחנו נגמור ונחסל את התעשייה בישראל.  אלפי מקומות עבודה ייסגרו ואת זה אף אחד לא רוצה. כשתקום ממשלה חדשה, יכנסו לתפקידם שרי איכות הסביבה והתחבורה הבאים של מדינת ישראל. עתיד חיינו תלוי בשניים האלה, לא פחות ממה שהוא תלוי בשרי החוץ, הביטחון והאוצר.

ראשית שר התחבורה. הגיע הזמן לשים באמת את התחבורה הציבורית בראש סדר העדיפויות. כמות פליטת גזי החממה של המכוניות, במיוחד כשהן עומדות בפקקים, היא בלתי נתפסת. אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמנו. צריך לעודד מכוניות חשמליות וכמובן תחבורה ציבורית נגישה. צריך פתרון של מטרו ורכבת קלה בכל מקום ולא רק בתל אביב. בנוסף אנחנו כמובן תלויים בשר לאיכות הסביבה ובמשרדו. יש לתכנן ולהוציא לפועל תכניות רב-שנתיות רציניות, של 5-10 שנים. אי אפשר לפתור את הבעיה בזבנג וגמרנו. כאמור, אם סתם נציב יעדים למפעלים, מבלי יכולת באמת למדוד ולסייע, נשאיר את הבעיה על כנה. מקסימום כמה מפעלים יפשטו את הרגל. במקום זה, המדינה צריכה לבנות תכנית סיוע שתעזור למפעלים לעבור לייצור ירוק יותר.

הדבר השני הוא נושא יצור החשמל. יצור חשמל עם פחם, הוא מזכרת עצובה מהעבר…, הוא לא בריא ולא טוב. יש לנו כמדינה עתודות גז טבעי אדירות. יש להשתמש בהן גם מסיבות כלכליות אבל בראש ובראשונה מסיבות של איכות סביבה. יש להעביר את כל תחנות הכוח לגז טבעי ולהעביר את כל המפעלים להשתמש בגז טבעי במקום בפחם ובחשמל פחמי מזהם. אלה לא תהליכים פשוטים, אבל אלה התהליכים שמצופים מממשלה שרוצה באמת לדאוג לעתיד האזרח, לא בדיבורים, אלא במעשים. אם לא נעשה את זה, מהר מאוד נהפוך למדינת עולם שלישי, במיוחד בדרך בה  יסתכלו עלינו מדינות העולם. אין כזה דבר היום באירופה לא להפריד אשפה, לא למחזר, לא לחשוב ירוק. אם אנחנו רוצים להישאר במשפחת העמים ולדאוג לאיכות האוויר שלנו ושל העולם כולו, הזמן הוא עכשיו וחייבים לחשוב קדימה ברצינות. בהצלחה לממשלה החדשה שתיכנס, והלוואי שתשים בראש סדר העדיפויות את הנושא הכל כך חשוב הזה.

 

 

 

 

 

סיוע במימון עלויות חיבור למערכת חלוקת גז טבעי ועלויות הסבת  מערכות פנימיות לשימוש בגז טבעי

רקע

הרשות להשקעות ולפיתוח התעשייה והכלכלה פירסמה מקצה אחרון במסלול הסיוע במימון עלויות חיבור למערכת חלוקת גז טבעי ובמימון עלויות הסבת מערכות פנימיות לשימוש בגז טבעי במסגרת
הוראת מנכ"ל 5.4.

התקציב למקצה האחרון יעמוד על כ - 12 מיליון ₪.

מועד אחרון להגשת הצעות - 7 בנובמבר, 2019 עד לשעה 16:00

הוצאות מוכרות

העלויות שמקורן בהסבת המערכות הפנימיות של מתקני הלקוח שבגינן ניתן לקבל סיוע:

1 .הנחת קווים וצנרת.

2 .רכישת ציוד לצורך שימוש בגז טבעי והתקנתו.

3 .רכישת ציוד לצורך התאמת ציוד קיים לשימוש בגז טבעי והתקנתו.

4 .רכישת מערכות בקרה והתקנתן.

5 .ביצוע ההתאמות הנדרשות במבנים לצורך המעבר לשימוש בגז.
6 .הוצאות הקשורות בבדיקת המקטע האחרון של הגז הטבעי בתוך מתקני הקצה בחצר המפעל של מבקש הסיוע.

תנאי סף עיקריים

• מבקש הסיוע הינו צרכן גז טבעי 

• מחזור המכירות השנתי של צרכן הגז הטבעי אינו עולה על 400 מיליון ₪.

למבקש הסיוע הסכם חתום עם אחד מהגורמים הבאים:

- בעל רישיון לחלוקת גז טבעי באזור החלוקה הרלוונטי;

- בעל רישיון לספק גז טבעי דחוס CNG ובלבד שבידו של מבקש הסיוע אישור מרשות הגז  הטבעי לכך שרשת החלוקה אינה צפויה להגיע לאזורו במהלך השנתיים ממועד הגשת  הבקשה לקבלת סיוע .

- יזם תחנת כוח בשיטת קוגנרציה למתקני ייצור חשמל מגז טבעי בהספק מותקן של עד 16 מגה וולט אמפר, אשר קיבל את אישור רשות הגז הטבעי כי לו הסכם תקף עם בעל הרישיון לחלוקת הגז הטבעי באזור החלוקה הרלוונטי.

• מבקש הסיוע אינו בעל כתב אישור תקף אשר ניתן בעבר 

סכום הסיוע

• עבור צרכן שצריכתו השנתית הינה בין 100 אלף -500 אלף מ"ק

250,000ש"ח.

• עבור צרכן שצריכתו השנתית הינה גבוהה מ- 500 מ"ק עד 1 מיליון מ"ק, סכום כולל של 700,000ש"ח.

• עבור צרכן שצריכתו השנתית הינה גבוהה מ- 1 מיליון מ"ק ועד 2.5 מיליון מ"ק, סכום כולל של 1.1 מיליון ש"ח.

* צרכן מרוחק,  יהיה זכאי לקבל תוספת סיוע בגין תשלום התוספת לתעריף חיבור בעבור חיבור צרכן מרוחק לנקודה הקרובה ביותר בקו אווירי על רשת  החלוקה.

רפי נבו ישמח להוסיף פרטים והבהרות  rafin@tkz.co.il

 

צוות איגוד התעשייה הקיבוצית

31.10.2019פייסבוק