שבועון איגוד התעשייה הקיבוצית - 26.6.2019

 

תפריט נגישות

תמונה

 

 

 

תמונה

 

פורום יושבי ראש ומנכ"לים התעשייה הקיבוצית מפגש שלישי

השבוע התקיים המפגש השלישי של הפורום המתכנס 5 פגישות בשנה. משתתפי הפורום זכו למפגש מעשיר עם הרצאה מרתקת של  רן מידן מנכ"ל נטפים על  האסטרטגיה העסקית של נטפים, בהמשך הנחה פרופסור ישע סיון פאנל בהשתתפות אביב לין מתמה, על כלי דיגיטלי שהכניסו למוצר ומסייע בדטא לחקלאים, אבי זלצמן מנכ"ל קבוצת כפרית סיפר על אסטרטגית ההתפתחות הגלובלית ויגאל כהן מנכ"ל אלכם דיבר על המעבר ממוצר לחבילת שרותים.

 

 

 

 

 

תמונה

 

מסיימי קורס דירקטורים בנחשולים

קורסי הדירקטורים של האיגוד ממשיכים לצבור תאוצה בכל רחבי הארץ. השבוע הסתיים קורס בקיבוץ נחשולים, ונפתח קורס בקיבוץ אור הנר, בשבוע שעבר הסתיים גם בהצלחה מרובה קורס בתל קציר בו לקחו המשתתפים עוד צעד קדימה במפגש מיוחד בנושא יזמות בקיבוצים.
מאחלים הצלחה לכל הדירקטורים החדשים.

ממשיכים בקורסים נוספים. בדרום: ביד מרדכי וברוחמה, בצפון: בדגניה א, דגניה ב, ניר עציון, דליה, ומרכז צעירים מטה אשר. המעונינים בקורס בקיבוצם, במפעלם, יפנו ללאה קוטלר באיגוד   lea@kia.co.il

 

 

 

תמונה

 

 

אורט בראודה, תפן ו-ESI זכו במכרז להפעלת המכון לייצור מתקדם בצפון 

איגוד התעשייה הקיבוצית מברך את הזוכים במכרז ומאחל הצלחה בהמשך הדרך. רפי נבו נציג האיגוד ליווה, תמך ועודד לאורך כל הדרך את הקבוצות שהשתתפו במכרז, וימשיך להצעיד בעזרת המכון את תעשיות הקיבוציות. המכון מוקם בתקציב ממשלתי של 35 מיליון שקל  היעד: טיפול ב-250 מפעלים בתוך שלוש שנים  "אנחנו יודעים על הרבה תעשיות שאם לא יטמיעו חדשנות - הן לא ישרדו" משרד הכלכלה והתעשייה בחר בקבוצה הכוללת את מכללת אורט בראודה, חברת תפן ו-ESI להקמת המכון לייצור מתקדם והפעלתו. המכון יוקם בגליל כחלק מאסטרטגיית הממשלה לחזק את התעשייה באזור, ויעניק סיוע בסבסוד עמוק למאות מפעלים, כדי שיטמיעו תהליכי ייצור מתקדמים שיאפשרו הגדלת פריון ורווחיות. "אנחנו יודעים על הרבה תעשיות שאם לא יטמיעו חדשנות - הן לא ישרדו", אמר עוז כץ, ראש מינהל תעשיות במשרד הכלכלה, המרכז את הפרויקט.

אורט בראודה מכרמיאל מקיימת מחקר יישומי ברובוטיקה ומכשירה מהנדסים עבור התעשייה. תפן מבצעת הטמעות של טכנולוגיות ייצור מתקדם בתעשייה, ו-ESI מפתחת טכנולוגיות המתבססות על ביג דאטה. הקבוצה תצטרך להשקיע בשלוש השנים הראשונות כ-10 מיליון שקל, ולאחר מכן תקבל את הכספים בחזרה מרווחי המכון. מנהל המכון המיועד הוא בני אמויאל, לשעבר מנכ"ל חברת מדג"ל וכיום יועץ לתעשייה.
המכון מוקם בתקציב ממשלתי של 35 מיליון שקל. הוא ישמש עוגן לאומי בתחום הייצור המתקדם, ויספק למפעלים שירותי אבחון וייעוץ. שירותי הייעוץ יפעלו לזיהוי שיטות וטכנולוגיות שיובילו לשיפור תהליכי הייצור, ובהן רובוטיקה, הדפסת תלת-ממד, ביג דאטה, אינטרנט של הדברים (
IOT), שימוש בחומרים מתקדמים ודיגיטציה של תהליכי העבודה.
הקמת המכון היא חלק מאסטרטגיה שלפיה התעשייה בישראל נדרשת לבצע קפיצת מדרגה, על מנת להתמודד עם התחרות העולמית. אימוץ מוצלח של טכנולוגיות חדשניות נועד להעלות את פריון העבודה; להתבטא בשיפור ברווחיות וברמות השכר; להביא לצמיחה מחודשת של התעשייה מוטת הייצור; וליצירת מקומות עבודה איכותיים בשכר גבוה.
המיקוד של המכון יהיה במפעלי תעשייה שמעסיקים עד 400 עובדים. חברות גדולות יותר יוכלו להיעזר בשירותיו, אך ללא סבסוד. "המכון יהיה מרכז ידע של מיומנויות למנהלים ויזמים בכל הקשור ליצור מתקדם", אמר עוז. "ישקר, אינטל וכתר הן תעשייה מהסוג הזה. אנחנו רוצים שחברות התעשיה יוכלו למשוך אנשים שיקבלו שכר של 30-25 אלף שקל".
עוז אמר כי היעד שנקבע למכון הוא טיפול ב-250 מפעלים בתוך שלוש שנים. המכון יסבסד את הייעוץ, והמפעל יידרש בתמורה לעמוד בתוכנית פיתוח שתכוון אותו להשקעות בטכנולוגיות. "בנוסף אנחנו מכוונים לכך שיגיעו למכון סטארט־אפים בתחום של ייצור מתקדם. בשלב הראשון יעשה מיפוי של סטארט-אפים בתחום. לאחר מכן יצור ממשקי עבודה משותפים ביניהם".

 

 

 

 

 

 

תמונה

 

זוכים באיכות ומצויינות לביא תעשיות רהיטים

בכנס וטקס איכות ומצוינות בתעשייה במכללת אורט בראודה בארגון התאחדות התעשיינים צפון בשיתוף איגוד התעשייה הקיבוצית וגופים נוספים,  זכו לביא  תעשיות רהיטים  באות איכות ומצויינות, במסגרת התכנית לעידוד המצוינות בתעשייה ע"ש דני רוזוליו ז"ל. סיסמת כנס האיכות: רואים איכות – רואים רחוק.  הכנס סיפק במה להחלפת רעיונות חדשים בקרב מי שמופקדים על תחומי האיכות והבטיחות במפעלים ובארגונים שונים, בתעשייה ובאקדמיה: חוקרים, יועצים, מבקרים, מנהלי ומהנדסי איכות ובטיחות, מנהלי ארגונים וחברות, מנהלי תפעול, מרצים וסטודנטים במכללות ובאוניברסיטאות והשתלב באירועי שבוע האיכות הלאומי תשע''ט במסגרתו התקיים טקס חגיגי שבו הוענקו "כוכבי איכות" ומלגות לשנת 2018-2019. לכתבת וידאו על כנס האיכות שהתקיים ללחוץ כאן .
הנכם מוזמנים להירשם למיזם איכות ומצוינות לתעשייה בצפון 2019-2020  ללחוץ כאן

ברכות לזוכים.

 

 

 

תמונה

 

החמוצים / צילום: שני מוזס

יצרנית שימורי החמוצים קבוצת יבנה בדרך לרכוש את המתחרה בני דרום

קבוצת שימורי החמוצים יבנה במו"מ מתקדם לרכישת יצרנית החמוצים המתחרה בני דרום  היקף המכירות השנתי של שימורי יבנה מסתכם בכ-92 מיליון שקל בשנה במידה ותושלם העסקה, היא צפויה להוסיף לעצמה מכירות בהיקף של 28 מיליון שקל. קבוצת יבנה מנהלת מו"מ מתקדם לקנות את הפעילות והמותג מבני דרום שהינה השחקנית השלישית בגודלה מבחינת מכירות כמותיות, והרביעית בגודלה במונחי מחזור מכירות לשוק הקמעונאי. עם זאת, עד כה לא הוגשה לרשות התחרות (לשעבר הגבלים) בקשה למיזוג של השתיים. היקף העסקה אינו ידוע. כיום מובילת שוק החמוצים היא בית השיטה שבבעלות קבוצת אסם, פעילות שעבורה מחפשת הקבוצה רוכש. קבוצת יבנה, הרוכשת, היא השחקנית השנייה בגודלה בשוק המהווים 24% מהמכירות בקטגוריה. בנוסף, היא גם מייצרת מותג פרטי. בני דרום, החברה הנרכשת, אוחזת בנתח שוק כספי של 7.5%, מה שהופך אותה לשחקנית הרביעית בגודלה במונחי מכירות כספיות, אך השלישית בגודלה ומדוע זה חשוב? כיוון שמדובר בשתיים מתוך ארבע השחקניות הגדולות בקטגוריית החמוצים, מה שעשויות להיות לו השלכות מבחינת הרשות לתחרות. קבוצת יבנה מוצרי מזון הינו מפעל קיבוצי שהוקם לפני למעלה מ-60 שנה בקבוצת יבנה, הקיבוץ הדתי הוותיק השוכן במרכז הארץ. החמוצים של קבוצת יבנה נמכרים בשוק הישראלי כשלושה עשורים, אך המפעל עצמו קיים מאז ייצר שימורי בשר לצבא הבריטי ב1938...מיודענו ..הלוף...

 

 

 

מענקים להגדלת פריון ולייצור מתקדם

הזדמנות נוספת לשדרוג תהליכי הייצור בחברה! 

בימים אלה פועלים שני מסלולי מענקים, להשקעות במכונות, קווי ייצור וטכנולוגיות ייצור מתקדם:

המסלול להגדלת הפריון  

מטרת המסלול הינה לעודד מפעלי תעשייה מוטת ייצור ושוק מקומי הממוקמת באזורי עדיפות לאומית וירושלים, לקדם ולבצע השקעות בשרשרת הייצור. זאת באמצעות בניית תכנית השקעה שמטרתה הגדלת כושר הייצור והעלאת פריון העבודה של המפעלים אשר יוביל להשגת יתרונות תחרותיים בשוק המקומי והעולמי.

שיעור הסיוע: 30% מסך ההשקעות ולא יותר מ 3 מיליון ₪, בהתאם למחזור הפעילות הייצורית. 

 

המסלול לייצור מתקדם  

מטרת המסלול הינה לעודד ולסייע למפעלי תעשייה יצרנית בכל רחבי הארץ להגדיל את כושר הייצור והעלאת פריון העבודה של המפעלים על ידי הטמעת טכנולוגיות מתקדמות במטרה להקל את המעבר לתעשייה 4.0. המענקים יסייעו להשקעות בראי טכנולוגי כגון רובוטיקה, מחשוב רצפת הייצור, אחזקה חזוייה, מציאות רבודה, ביג דאטא ועוד.

שיעור הסיוע: 30%-20% מסך ההשקעות ולא יותר מ 1.5 מיליון ₪, בהתאם למחזור הפעילות ומיקום המפעל
מתכוונים להשקיע במכונות חדשות, או בטכנולוגיות ייצור מתקדם: רובוטיקה, מערכות מידע מתקדמות, חיישני IOT ועוד?

זו ההזדמנות שלכם לקבל מענקים. רפי נבו ישמח לתת פרטים נוספים  rafin@kia.co.il

 

 

 

 

מינויים חדשים מנכ"לים ומנכ"לית

·         סיגל אורן מונתה למנכ"לית עינת תעשיות מזון. סיגל חברת קיבוץ עינת, עד לאחרונה מנהלת הכספים של המפעל החליפה את זהר פרנקל. בהצלחה לזהר לסיגל ולעינת

·         ארז כהן מחליף את שגיא לאחר 9 שנים בגלקון בקיבוץ כפר בלום. ארז  הקים וניהל את פלגז חברה מובילה לתכנון ויצור מכלי לחץ לתעשיות האנרגיה ותעשיות תהליכיות,  וסמנכ”ל שיווק ופתוח עסקי, בקבוצת ברנד שמתמחה בתכנון ויצור לתחנות כוח ואנרגיה מתחדשת  בהצלחה לשגיא, לארז ולגלקון.

·         מיכאל אילוז מונה למנכ"ל הבינלאומי של קבוצת נאות. לתפקידו כמנכ"ל נעלי נאות נכנס בריצה היישר ממכון וינגייט אמוץ בכר. בהצלחה לאמוץ, למיכאל ולנאות מרדכי.

 

 

 

 

 

 

ועדיין ברשות החדשנות

אנו מביאים לידיעתכם את המידעון של רשות החדשנות עם תוכניות מעניינות   ומגוונות הרלוונטיות גם לתעשייה הקיבוצית בינהם: לתעשיות המזון. בניה ועוד. במידעון:  כנס חדשנות בבנייה, מפגש חשיפה ליזמות, אירוע בנושא השפעות הביג דאטה ו-AI על קניין רוחני ועוד 

כדאי ללחוץ ולקרוא

צוות האיגוד לרשותכם לפרטים נוספים על מגוון האפשרויות

 

 

 

צוות איגוד התעשייה הקיבוצית

26.6.2019פייסבוק