התרגשות בקיבוץ חצרים: ”אנחנו לא מסתנוורים מהכסף“ / מאת יובל אזולאי, מתוך "גלובס", 8/8/2017

לעסקה קדמו אסיפה והצבעה שבה השתתפו מאות מחברי הקיבוץ •  ”הרוב תמך; לא יהיה מטוס עם חברי הקיבוץ שייצא לנופש בתאילנד“

Picture

מפעל נטפים. "נעשה אירוע קטן בקיבוץ" צילום: איל יצהר

אמש, סמוך לשעה ‭ 21:30 ‬ ננעלה הקלפי בקיבוץ חצרים. הקלפי נפתחה במוצאי שבת והזמינה את 460 החברים לממש את זכותם ולהכריע על  מכירה של ‭ 12.7%‬ מתוך ‭ 32.7% ‬ שמחזיק הקיבוץ בחברת ההשקיה  נטפים למקסיכם (‭Mexichem‬)  המקסיקנית. ”כ–‭430‬ חברים  באו, הצביעו ואמרו את דברם. אחרי ספירת הקולות הייתה הקלה גדולה. הרוב המוחלט של  החברים אמר כן“, תיאר היום  בשיחה עם ”גלובס“ אלי בן סימון, מחברי ההנהלה הכלכלית של חצרים.

קיבוץ חצרים הוא קיבוץ  שיתופי המונה ‭ 460‬ חברים. צד נוסף לעסקה הוא קיבוץ מגל  ובו ‭ 1,000‬ תושבים, אולם איננו שיתופי - מה שימנע מהתושבים ליהנות באופן אישי מהעסקה.

”זה היה יום מתוח עבור כולנו. ההנהלה הכלכלית של הקיבוץ המליצה לחברים לאשר  את העסקה. לפני ההצבעה, הליך חוקי שהיינו חייבים לקיים, ערכנו אספת חברים והבאנו לפניהם את כל המידע  והנתונים. כולם שמעו, הבינו את המשמעויות ובסופו של דבר כל אחד היה צריך לקבל החלטה בינו לבין עצמו. היינו צריכים לשכנע חברים, והייתה גם אופוזיציה שאתגרה אותנו, קבוצה של 20 חברים בהנהלה  הכלכלית. בסוף הוקל לכולנו:  הרוב המוחלט תמך בעסקה“, תיאר בן סימון.

בין חברי הקיבוץ היו שהתלבטו בשאלה אם לתמוך בעסקה: אצל חלק אלו היו עניינים אמוציונליים; אחרים התעכבו על מידת השפעתו של הקיבוץ ביום שאחרי העסקה על תעשיית הדגל נטפים, על  צביונה ועתידה. ”ניסינו להפיג חששות, ולאורך כל הדרך קיבלנו ליווי מצד אנשי מריל  לינץ‘, בנק אוף אמריקה ועו“ד גלעד וינקלר ממשרד פישר,  בכר, חן, וול, אוריון ושות‘ שהוא בן הקיבוץ וגם בנו של המנכ“ל הראשון של נטפים, עודד  וינקלר“.

זמן קצר אחרי סגירת הקלפי נספרו הקולות, המשקיפים אישרו את תקינות ההליך ובן סימון וחבריו להנהלה הכלכלית  של חצרים נשמו לרווחה: ”רוב עצום תמך בעסקה, כמעט מקיר לקיר. עכשיו יש כאן קונצנזוס גדול מסביב למהלך וגם התרגשות גדולה: לכולנו יש ציפייה לעתיד טוב, גם לקיבוץ וגם לחברה. כמובן שחלקנו את התוצאה עם השותפים החדשים  שלנו ממקסיקו“, סיפר.

בן סימון, כמו חברים אחרים בהנהלה הכלכלית, סירבו להביע הבוקר התרגשות מהכסף הגדול  שיכנס לקופת הקיבוץ - כ‭200– ‬ מיליון דולר. חצרים הוא קיבוץ  עשיר, ולדברי בן סימון ”החברים  שלו לא מסתנוורים מכסף“.

• ובכל זאת נכנס לקיבוץ סכום יפה מהרכישה.

”אתם בטח חושבים שתיכף נחלק את הכסף בין החברים  ונעשה כאן חגיגות - אז לא. עשינו עבודה מאוד מסודרת מסביב לעניין הזה והיא מתמקדת בפורטפוליו העסקי שלנו: חלק גדול מאוד מהכסף יופנה לשם, לחברות לחברת הקוסמטיקה חוחובה ישראל ולפעילות שלנו בנגב אקולוגיה, נשקיע בהן ונטפח אותן ונפנה לכיוונים של חקלאות מתוחכמת ומתקדמת עם כמה מיזמים בתחום המים. נביא לשם ידע שצברנו גם מהפעילות הארוכה שלנו בנטפים ונמשיך לצעוד קדימה. אל תבנה על זה שתראה בוקר אחד מטוס מלא בחברים מחצרים שממריא לנופש משותף בתאילנד. בכל מקרה, חגיגות אין פה. מבחינת רוב  החברים, לא קרה משהו מיוחד - נחכה חודשיים–שלושה לסגירת העסקה, אז הכסף יתחיל להגיע  ונעשה אירוע קטן“.

את הפעילות של בעלת הבית החדשה מקסיכם בן סימון מכיר משנים קודמות, בהן הוא שימש כנציג נטפים במקסיקו שממנה קידם את עסקיה של החברה בדרום ובמרכז  אמריקה. ”זו חברה מדהימה, סינרגטית מאוד לפעילות  של נטפים. ‭ 80%‬ מהעובדים שלה דוברי שפות אחרות,  שכן החברה פועלת בכ‭30– ‬ מדינות ברחבי העולם ויודעת לעשות את המהלכים הנכונים ואת הרכישות הטובות ביותר בשבילה. תהיה לנו שותפות מוצלחת שרק תגדיל ותפתח את נטפים. אני מעריך שבעוד כחמש שנים נטפים תהיה חברה הרבה יותר גדולה וחזקה ממה שהיא היום. אנחנו לא שוכחים שלפני כחמש שנים, כאשר קרן פרמירה רכשה את השליטה בחברה, היו שטענו שהיא קונה אותה במחיר גבוה מדי - והיום הקרן צוחקת כל הדרך אל הבנק. בכל חמש שנים נטפים  מכפילה את עצמה“, אמר.

לצד האופוריה הכללית שנלווית לעסקה, היו אחרים  שחשים קצת אחרת, כמו מנכ“ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין, בן הקיבוץ  רביבים שבדרום: ”יש צביטה קטנה בלב, בגלל נכסים שאנו מתגאים בהם עוברים לידיים זרות. ועדיין, יאמר לזכותם של חברי חצרים שהם עוסקים במקביל ביצירה של תעשיות חדשות וישקיעו את הכסף שיקבלו על נטפים בחברות נוספות שהם מחזיקים. נטפים נשארת ישראלית, הן מבחינת אתרי הפעילות והן מבחינת ההנהלה והקיבוץ שימשיך  להחזיק ב–%‭20‬ ממנה, וזה אחוז  לא מבוטל“. •

מנכ“ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי  אורנשטיין, חבר קיבוץ רביבים בדרום:  ”יש צביטה קטנה בלב, כי נכסים שאנו מתגאים בהם עוברים לידיים זרותפייסבוק