המדען הראשי ביקר במפעלי התעשייה הקיבוצית
 
60 חברות תעשייתיות נאלצו להקפיא תוכניות מו"פ בעקבות עצירת התקציבים

 
המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה, אבי חסון, ערך סיור במפעלי הקיבוצים באזור ירושלים כאורח איגוד התעשייה הקיבוצית. הביקור נערך במפעלים דאטא טכנולוגיות בהר חוצבים שבבעלות קיבוץ רמת רחל, אורן צובה וב.ג טכנולוגיות בבית גוברין. בפני המדען הראשי וצוותו הוצגו פרויקטים חדשניים שנעשו בתמיכת תקציבי המדען ותוכניות השקעה עתידיות.

 
בסיור הוצגה הפגיעה במפעלים בשל ההחלטה להסיט תקציבים מהמדען הראשי ליעדים אחרים ואשר גרמה לעצירת האישור של תוכניות חדשות. כתוצאה מכך נאלצו כ-60 חברות תעשייתיות ובהן חברות קיבוציות להקפיא תוכניות מו"פ בתחומי ההייטק, פלסטיקה, המזון והמתכת בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים.

 
מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין, קרא לשר האוצר, משה כחלון, המשמש גם כשר הכלכלה והתעשייה, למצוא את הדרך לשחרר את הפקק שנוצר באישור תוכניות השקעה חדשות במו"פ ולא לדחות אותן לשנה הבאה. צמצום תקציבי התמיכה במו"פ הוא צעד חסר הגיון כלכלי וחברתי שכן כבר הוכח במחקרים רבים שכל שקל המושקע במו"פ הוא ההשקעה בעלת התשואה הגבוהה ביותר. כמה מהחברות הקיבוציות המובילות בתחומן בקנה מידה עולמי עשו את צעדיהן בעזרת הסיוע של המדען הראשי, והחזירו את ההשקעה בתגמולים מהרווחים.

 
רפי נבו, מנהל קרן המשתלה, הציג בפני המדען הראשי את הקרן שמחברת בין סטרטאפים, רבים מהם בוגרי חממות טכנולוגיות יחד עם קיבוצים ומפעלים ותיקים לצורך השקעה ופיתוח עסקי שלהן כתעשיות חדשניות בקיבוצים ואת ההצלחות בכנסי show case לחברות סטארטאפ ולקיבוצים. המשתלה היא פרויקט משותף של איגוד התעשייה הקיבוצית, התנועה הקיבוצית וקרן קמ"ע שיצר עד כה שותפויות עסקיות בערך נוכחי של 200 מיליון שקל.

 פייסבוק