נתניהו צודק / מאת נחמיה שטרסלר, מתוך "הארץ", 6/11/2015

אסון גדול ממתין לנו מעבר לפינה. הגז, שתקוע עמוק באדמה זה חמש שנים, עומד לצאת - ולהרוס את המשק. חייבים לעצור את הרעה הגדולה הזאת.

   
חייבים לעשות משהו לפני שהגז יוריד את הוצאות האנרגיה ואת יוקר המחיה. חייבים לעצור את המהלך לפני שהתעשייה תקבל גז זול וכך תוכל לייצר יותר, לייצא יותר, להעסיק יותר עובדים ואף להעלות את שכרם. חייבים לעשות משהו לפני שהאקדמיה תפתח מסלולים חדשים להכשרת מהנדסי גז. אי אפשר גם להסכים שהמשק יזכה להשקעות של מיליארדי דולרים והצמיחה, חס וחלילה, תגבר. אסור שהמדינה תקבל עשרות מיליארדי שקלים כמסים, כספים שיושקעו בתשתיות, בחינוך, בבריאות, ברווחה ובביטחון. כולנו חייבים להתגייס כדי למנוע את הרעה הגדולה הזאת - אומרים חברי כנסת מהעבודה ומרצ.

 
עצוב במיוחד היה לשמוע את התנגדותו של ח"כ מנואל טרכטנברג. דבריו היו ערבוביה של הנחות מוטעות ומסקנות חסרות בסיס. אין זאת אלא שהפוליטיקה השתלטה אצלו על ההיגיון הכלכלי. אבל זה כלום לעומת מטח הפופוליזם שקיבלנו מאיתן כבל, שלי יחימוביץ' ואילן גילאון.

 
זהבה גלאון, ראשת מרצ, אמרה שמדובר בדיל בזוי, מסריח ומושחת. אבל האמת היא שגלאון, כמו שאר חבריה, פשוט רוצה שהגז יישאר עמוק באדמה, כך שלכולנו יהיה רע יותר. היא למדה זאת מלנין שאמר: ככל שיהיה רע יותר, כך יהיה טוב יותר. כלומר, צריך קודם כל לשקוע בעוני ובמצוקה, ואז תפרוץ המהפכה.


גלאון בטוחה שהיא מבינה בגז ובכלכלה טוב יותר מפרופ' יוג'ין קנדל, פרופ' איתן ששינסקי, אמיר לוי ואבי ליכט. מי הם לעומתה. היא גם מבינה בתעשייה טוב יותר מנשיא התעשיינים, שרגא ברוש, שאמר שהכי חשוב זה שהגז יתחיל סוף סוף לזרום, כי הוא "מהזולים בעולם" ולכן "ישפר מאוד את כושר התחרות של היצוא הישראלי". ברוש הוסיף, ש"דיויד גילה, הממונה היוצא על ההגבלים העסקיים, גרם למשק נזק אדיר כאשר לא אישר את ההסכם, הוא ועוד כמה חברי כנסת פופוליסטים".

 
גלאון מבינה תעשייה טוב יותר גם מיונתן בשיא, יו"ר התעשייה הקיבוצית, שאמר שיש לבצע את המתווה הנוכחי בהקדם האפשרי, כי "התעשייה הקיבוצית משוועת לאנרגיה הזולה הזאת". אז מה היא תגיד על בשיא? שהוא טייקון מושחת שכל מהותו הון־שלטון? הרי הוא קיבוצניק.

 
אז נכון שהיה כאן דיל פוליטי בעייתי בין אריה דרעי לבנימין נתניהו. אבל, לפעמים, כאשר מדובר בנושא כלכלי ואסטרטגי מהמעלה הראשונה, מותר לשלם 300 מיליון שקל כדי להרוויח 300 מיליארד. לכן טוב שנתניהו קיבל אחריות והתערב. זה בדיוק מה שמצופה ממנו: לחתוך את הקשר הגורדי. הוא היה חייב לחלץ אותנו מהטירוף שאליו הכניס אותנו גילה, שייזכר לעד כפקיד שגרם הכי הרבה נזק לכלכלת ישראל.

 
בניגוד לשקרים האינסופיים שמפזרים אלה שרוצים להשאיר את הגז חבוי עמוק באדמה, ביצוע המתווה יפעל הן לטובת הכלכלה והן לטובת ה"שקופים". בניגוד לכל השקרים, מחיר הגז סביר, מאגר "כריש תנין" יימכר למשקיע חדש ומאגר "לווייתן" יפותח.

 
לפני כמה שנים שפכה גלאון אש וגופרית על כביש מספר 6, ועשתה הכל כדי לטרפד את סלילתו. ניסיתי להסביר לה שמדובר בכביש הכי חברתי שיש, כזה שיחבר בין הפריפריה למרכז. לא הצלחתי. היא עדיין לא התנצלה. לכן איני מצפה שתתנצל בעוד מספר שנים, כאשר יתברר לכולנו עד כמה חשוב היה להוציא עכשיו ומהר את הגז מהאדמה.

 

לקריאת הכתבה באתר הארץ - לחצו כאן

 פייסבוק