אלי שטיין נבחר לתפקיד מנכ"ל מכון התקנים / מאת אורה קורן, מתוך "הארץ", 24/6/2015


עדכון: אמיר חייק ורן כהן עשו יד אחת ואלי שטיין נבחר למנכ"ל מכון התקנים ■ לבחירה תרמה החלפה של ארבעה נציגים בועד הפועל באלה שהצביעו בעד המועמד של התעשיינים
  
בתום ישיבה סוערת שנמשכה כשלוש שעות נבחר אלי שטיין למנכ"ל מכון התקנים. שטיין הגיע הערב לוועדת האיתור על ידי התאחדות התעשיינים, לאחר שהוועדה בחרה לפני כשבוע בשלושה מועמדים אחרים. מחשש שייבחר יעקב וכטל, המשנה למנכ"ל מכון התקנים, שנחשב למוביל בשלישיה, מיהרה התאחדות התעשיינים בראשות שרגא ברוש לפני כשבוע לאתר מחליף מקרב התעשיינים לתפקיד.

 
המשימה הוטלה על מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, שהגיש היום לוועדת האיתור מועמד מטעם ההתאחדות – שטיין, לשעבר מנכ"ל יהודה פלדות.

 
יו"ר מכון התקנים, רן כהן תמך במאמצי ההתאחדות להביא מנכ"ל מטעמה, העניק ארכה בת שלושה ימים לבחירת המועמד והצביע בעד שטיין.

 
למכון התקנים תפקיד חשוב בקביעת רמת התחרותיות במשק. המכון מגן באופן מסורתי על חלק מהתעשיה הישראלית מפני יבוא מתחרה וחוסם רפורמות שמנסים לקדם, כדי להגביר את היבוא ולהקך על היבואנים.

 
אם שטיין לא יקדם את הרפורמות המתוכננות, בראשן התאמת התקינה הישראלית לבינלאומית, צפוי עימות בינו לבין משרדי האוצר והכלכלה.

 
אלי שטיין, לשעבר מנכ"ל יהודה פלדות, חברה מקבוצת יהודה רשתות, שהוכרזה מונופול באיסוף גרוטאות והיתה מעורבת בהפעלת משרד הכלכלה לחסימת תחרות מיבוא באמצעות הטלת היטל על יבוא מתחרה של ברזל, כדי להגן עליה ועל יצרנית נוספת של ברזל, חד אסף. בנוסף דרשה להטיל מס יצוא, שאין לו תקדים, על יצוא גרוטאות, כדי להגדיל את הכדאיות בהשארת הגרוטאות שהיא אוספת בארץ.

 
יהודה פלדות חברה באגף המתכת בהתאחדות התעשיינים, ושטיין היה בין חברי האגף הבולטים. החברה מחזיקה בארבעה מפעלים בקבוצת יהודה רשתות, העוסקים במחזור גרוטאות ברזל, התכתן והפיכתן למטילי פלדה ולמוטות פלדה לבטון מזויין. יהודה פלדות הוא אחד ממפעלי קבוצת יהודה רשתות.

 
מועמדותו של שטיין הוצגה היום לחברי הוועד הפועל של המכון, שאמור לבחור את מנכ"ל. לדברי חלק מהם, אין להם כל מידע על המועמד מלבד העובדה שהתאחדות התעשיינים מריצה אותו.

 
בדיון יוצגו שלושת המועמדים הסופיים שבחרה ועדת האיתור, שפעלה בצורה מסודרת למייון המועמדים לתפקיד. המועמדים הם יעקב וכטל, המשנה למנכ"ל מכון התקנים, המנהל את אגף התעשייה, שנחשב לגדול ולרווחי באגפי המכון. מנחם כהן, יוצא 8200 שניהל חברות טכנולוגיה בעיקר ברחבי העולם, בדגש על עמק הסיליקון. ופנחס שחר, המתמחה ביעוץ למיזוגים ורכישות ובפרויקטים בתעשייה.

 
המשתתפים יצטרכו להחליט, אם הם מקיימים את ההצבעה הערב, או דוחים אותה, עד לבירור פרטים על שטיין, או עד שהתאחדות התעשיינים תציג מועמד נוסף. הישיבה המקורית אמורה היתה להיערך ביום ראשון, ונדחתה כדי לאפשר לתעשיינים למצוא מועמד מקובל עליהם.

 
לקריאת הכתבה באתר - לחצו כאןפייסבוק