ניצני תעשייה / מאת אריק בשן, "ידיעות הקיבוץ", 26.12.2014

26.12.2014  


בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית הוצגו יוזמות והשקעות של קיבוצים במפעלים חדשים

 
דווקא קטעי ביניים מצולמים - "בסימן של התחלות חדשות" - גילו ממד תעשייתי חדש לבאי הכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית השנה, שהתקיים ביום רביעי שעבר (17.12) במלון מעלה־החמישה. לפניהם הציגו משנות סדורות בפני הנוכחים: קובי הבר (בעבר מראשי משרד האוצר והיום בכיר ב"בנק לאומי"), אבי ניסנקורן, (מזכיר "ההסתדרות החדשה"), צביקה אורן (נשיא התאחדות התעשיינים), אודי אורנשטיין (רביבים, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית), ועוד.

 
כאמור, החידוש המעניין השנה היה דיווח מצולם על כמה התחלות קיבוציות חדשות ומעניינות. אורנשטיין מעריך שמדובר בכ־15 ניצני תעשייה בשטח, ששישה מהם הוצגו בקטעי וידיאו. "החלטנו להיות יותר קשובים להתחלות חדשות ולא לחכות עד שהדברים יגיעו אלינו", הוא מסביר. "נפגשנו השנה עם המון רכזי משק ולא רק עם מנכ"לי מפעלים, ולמדנו בשטח על כל התפתחות עסקית חדשה".

 
"פלסן", סאסא, משקיעה בחברה־בת טרייה (בבעלות מלאה), הפועלת היום במעלות תחת השם "טורטוק", ועוסקת בפיתוח ובייצור יריעות פלסטיות בטכניקה ננומטרית. "קיונרג'י", חברה בבעלות מלאה של עין־חרוד איחוד, עוסקת בתחום הפיכת השימוש בגז טבעי לאנרגיית חום וחשמל בטכנולוגיה ייחודית. עוד חדש בתעשיות עין־חרוד איחוד הוא "שרפים", חברה־בת חדשה של "ריקור" המקומית, העוסקת בתחום מערכות ציוד מעקב אופטי לצרכים אזרחיים וצבאיים. גם לקיבוץ שמיר שתי נציגות בעידן החדש של התעשייה הקיבוצית: "גליל SC", בית תוכנה הפועל בעיקר בתחום הסבה ושדרוג תוכנות. הבעלות מתחלקת בין הקיבוצים שמיר ושניר, ו"פיתוח הגליל". גם "פיוראוקס" היא חברה בשליטת שמיר (51%), המשקיעה, לצד קבוצת פרופסורים מהאוניברסיטה העברית (49%), בפיתוחים בתחום טכנולוגיה ומחקר מים ברמות גבוהות במיוחד.

 
ואחרונה חביבה, שהוצגה בכנס השנה, היא "אגם", חברה חדשה נוספת העוסקת במים - נכון יותר: בתחומי החקלאות המדויקת - הפועלת בשותפות של קיבוץ מגידו, הארגון הקיבוצי "הרי מגידו" ויזם פרטי, כדי להפיק רמת אינפורמציה גבוהה מאוד לחקלאים לאור ניתוחי נתונים של לוויינים ועבודת מחשוב מדויקת של הקרקעות המעובדים.
 

למצגות וסרטים שהוצגו בכנס - לחצו כאן

לקריאת הכתבה באתר הקיבוצים - לחצו כאן

 פייסבוק