אלי שטרן, מנכ"ל פלגל חפציבה. זהו מפעל פלסטיק המספק תעסוקה לעשרות עובדים, כולם מהמועצה האזורית גלבוע והסביבה

 

חן ביאר: אנחנו אל הויכוח על תעריפי הארנונה לתעשייה במועצה האזורית גלבוע. אני רוצה להגיד שלום לאלי שטרן.
אלי שטרן: שלום שלום.
חן ביאר: מנכ"ל פלגל חפציבה. ספר לי קצת קודם כל על פלגל חפציבה.
אלי שטרן: מפעל פלסטיק שעובד...המייצר צינורות ופרופילים פלסטיים, שייך לקיבוץ חפציבה, עובדים בו כארבעים עובדים. כל העובדים כמובן בייצור הם מהמועצה האזורית גלבוע, ויש גם כמה מעפולה, אז אני...יש חפציבה ומהכפרים בסביבה, ישובים בסביבה. מחירות של כארבעים מיליון שקל בשנה. תקופה קשה יחסית בתעשייה הזאת, אבל חיים.
חן ביאר: כמה ארנונה אתם משלמים?
אלי שטרן: הארנונה ששילמנו עד ל 2014 כולל עמדה על באזור המאה ושישים אלף שקל.
חן ביאר: שזה לכמה זמן?
אלי שטרן: לשנה.
חן ביאר: לשנה.
אלי שטרן: שנתי. ועכשיו, כשאנחנו משלמים ארנונה על קרקע תפוסה, על המפעל, ועל משרדים. לכל אחד יש תעריף ארנונה שונה, ויש...הודיעו לנו שהארנונה תעלה באחוזים מאוד גבוהים על קרקע תפוסה על משרדים ועל התעשייה. צריך לזכור שאזור התעשייה שאנחנו יושבים בו הוא בתוך קיבוץ חפציבה, וכל השירותים כמו גינון, כבישים, תאורה, הכל חל על קיבוץ חפציבה, וזה לא אזור תעשייה כמו שמוגדר באזורי תעשייה של מועצות אזוריות או של ערים.
חן ביאר: עכשיו, כשאתה אומר שהשינוי בתעריף הארנונה יהיה באחוזים ניכרים, תסבר לנו קצת את האוזן.
אלי שטרן: קרקע תפוסה, אז התעריף שרצו לשים הוא משני שקל שבע עשרה לשמונה שקלים למטר מרובע.
חן ביאר: שזה פי כמה וכמה.
אלי שטרן: כן. ותעשייה, עלייה של מעשרים וחמישה שקלים למטר לשלושים וחמישה שקלים למטר.
חן ביאר: שגם זה באחוזים ניכרים מאוד. ואתם...
אלי שטרן: כן, ומשרדים זה גם כן בערך מאתיים אחוז עליה.
חן ביאר: נימקו בפניכם את הדרישה החדשה?
אלי שטרן: תראה, אני חושב שזה בסדר, אני חושב שהמועצה צריכה כסף בשביל לתת רווחה לתושביה, אבל אנחנו, קשה לנו במספרים האלה להמשיך להחזיק תעשייה, בסך הכל זה לא מפעלים של הייטק, זו תעשייה פשוטה והרווחים נמוכים יחסית.
חן ביאר: כלומר, אתה אומר, אני מבין את הצורך של המועצה האזורית גלבוע, אבל מה, זה פשוט לא אפשרי מבחינתי לעמוד בסכומים האלה?
אלי שטרן: נכון. זה סכומים מאוד גבוהים בשבילנו.
חן ביאר: איך אתם בכל זאת מכינים את עצמכם לקראת האפשרות שזה אכן המחיר שתצטרכו לשלם?
אלי שטרן: אני מקווה שגם המועצה, המליאה וראש המועצה יבינו שאפשר לעשות את זה במדרגות הרבה יותר קטנות לאורך שנים, ובמקביל גם פנינו לרשויות במדינה, לשרים שאמונים על זה.
חן ביאר: זה משהו שאתה אומר ממש מאיים על קיום המפעל?
אלי שטרן: תראה, החברה...זה לא סכומים שמאיימים על הקיום, אבל זה סכומים שהם מאוד כבדים למפעל, ואתה לא מקבל שום שירות יותר טוב ממה שקיבלת. סך הכל, מה שאנחנו מקבלים זה ריקון פחי אשפה ופינוי של הביוב שאנחנו משלמים בנוסף, בנפרד. המועצה לא נותנת שירותים לתעשייה.
חן ביאר: אתה מצליח להבין את הרעיון שבאה מועצה אזורית גלבוע ואומרת, אני לא רוצה להעלות את שיעור המס לבתים פרטיים, לתושבים הפרטיים שגרים במועצה, אני אלך לתעשייה, אני אלך למפעלים, כי שם אולי יותר קל לגבות סכומים גדולים של כסף שיהיו לרווחת הציבור?
אלי שטרן: שם גם אין מי שמצביע אולי, זה לא נעים להגיד. אני לא יודע למה. אני חושב שצריך לראות מה התקציבים שעומדים בהם, ואני חושב שאם...איש לא אמר שזו העלייה האחרונה לעשרים שנה הקרובות.
חן ביאר: עד כמה יש כאן גם פוליטיקה מעורבת?
אלי שטרן: אין לי מושג, אני לא עוסק בפוליטיקה.
חן ביאר: אבל לא מופעלים עליכם...לא באים אליכם אנשים, אתה יודע, אולי עוד מעט יהיו בחירות, לא אולי, כנראה, עוד מעט יהיו בחירות בגלבוע?
אלי שטרן: לא, חס ושלום. לא. אנחנו לא זה...אני אומר, אני לא מתווכח עם צרכי המועצה, אבל להעלות לנו את הארנונה בסדר גודל ממאה ושישים אלף לשלוש מאות אלף, מאה ארבעים אלף שקל, זה שלושה אחוז בערך מהמכירות של החברה, צריך להבין.
חן ביאר: תגיד, אמרת לי קודם לכן שיש קשיים בתקופה האחרונה, מדוע?
אלי שטרן: זו תעשייה קשה תעשיית הפלסטיק. והייצוא שלנו הוא בעיקר ביורו, אז היורו נמוך, ועכשיו חומרי גלם אתה קונה בדולרים, והדולר עולה. זה צינורות, זה מוצר פשוט יחסית, זה לא משהו מתוחכם. תחרות קשה.
חן ביאר: ואמרת לי עוד שאתה שם את מבטחך ככה על מליאת המועצה, וגם פונה לחברי הכנסת, למשרד הפנים, אבל אני חייב להגיד שאתם ככה לא נשמעים לי ששים לקרב אלא יותר מקבלים את רוע הגזרה בהכנעה.
אלי שטרן: תראה, מה זה...אני לא חושב שאפשר לגייס פה הפגנות. אנחנו מנסים במסגרת חברי המליאה ובמסגרת רשויות החוק לנסות לאזן את זה למספרים יותר נמוכים, אם בכלל. אם לא יעלו, זה עוד יותר טוב. צריך לזכור גם שהשירותים שהמועצה נותנת לאזרחים הם גדולים לתעשייה. אני לא מכיר במקומות אחרים, אני חושב שזה דומה, אבל חוץ מריקון פחי אשפה הקטנים, לא הגדולים, של האשפה התעשייתית, שזה על חשבוננו, אין עוד שירותים שאנחנו מקבלים מהמועצה האזורית. לא בגינון, ולא בתאורה, ולא בתיקון כבישים, זה הכל אנחנו עושים מכספנו.
חן ביאר: אלי שטרן, מנכ"ל פלגל חפציבה, תודה רבה על הדברים.
אלי שטרן: תודה רבה לך, ונקווה לימים טובים יותר בנושא של הארנונה, ואחרים גם, תודה.
חן ביאר: תודה רבה.

להאזנה - לחצו על הסמל והמתינו מספר שניות

 


פייסבוק