ראיון של גיורא זלץ ברדיו הגליל העליון על העלאת הארנונה / בתוכנית "עובר כל גבול", 17/10/14
  
גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית הגליל העליון: המועצה האזורית הגליל העליון פנתה לשרים יאיר לפיד וגדעון סער בבקשה לייקר את הארנונה לתעשייה ב44%. מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית קרא לשרים להסיר את הבקשה מסדר היום
.

 

אביהו שפירא : זוהר, אנחנו נתחיל את הסיפור הבא כשהוא נראה ונשמע קשה. אני מקווה שהוא יתרכך בהמשך. המועצה האזורית הגליל העליון פנתה לשרים לפיד וסער בבקשה לייקר את הארנונה בתעשייה ב-44 אחוזים, כמוה כמכת גרזן על הראש. ומנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית קרא לשרים להסיר את הבקשה, את בקשת המועצה מסדר היום. את יודעת, אפשר היה לחשוב שמועצה אזורית גליל עליון החליטה והעומד בראשה שהוא איש תעשייה ותיק ותיק, החליט להשתגע ולגמור את התעשייה כאן בצפון ואת מקומות העבודה. אלא שמסתבר כי משרד הפנים מקצץ מענקי איזון לרשויות כקנס על גביית ארנונה נמוכה מהתעריף. אנחנו רוצים את הסוגיה הזאת לנסות ללמוד. שלום לך ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ.
גיורא זלץ : שלום אביהו ובוקר טוב לך.
אביהו שפירא : מה שלומך הבוקר הזה?
גיורא זלץ : שלומי מצוין. אני עכשיו עושה טיול לאורך הירדן קצת לראות את המטיילים הרבים, איך זה נראה והאם הם מתארגנים כמו שצריך.
אביהו שפירא : עדיין יש... אתה יודע, ננצל אותך שניה אחת בתור משקיף שלנו. עדיין יש הרבה מטיילים או שקצת הגשם הבריח בסוף השבוע שקרב ובא?
גיורא זלץ : לא, לא, לא. יש הרבה מאוד מטיילים. הם התחלפו. היו פה מוסלמים בחג שלהם ואחר כך הדתיים בימים שלהם. עכשיו יש אוכלוסיה אחרת. מתחלפים. יש פה בהחלט הרבה מאוד מטיילים לאורך כל מקורות המים.
אביהו שפירא : נקי, או שמזוהם עד להפחיד?
גיורא זלץ : לא, בכלל לא. אני חושב שבסך הכל אנשים שומרים יפה על הדברים. צריך לזכור שגם לנו יש חלק בזה. אי אפשר להגיד אנשים כל הזמן רק מה לא, צריך להגיד להם מה כן. ולכן אנחנו מתכוונים לבנות מספר חיונים מסודרים כמו החניון של גשר להבות לאורך התעלה המזרחית, לספק גם שירותים וגם ניקיון אשפה. כי בסך הכל אני חושב שצריך למצוא את האיזון הנכון בין הרצון של האנשים להיות בטבע ולטייל לבין הצורך לשמור על הנחלים ועל הדברים האחרים. ולכן אי אפשר להגיד רק מה לא לעשות, צריך גם להגיד מה כן לעשות. להגיד לאנשים לטייל וליהנות מהטבע.
אביהו שפירא : ברשותך גיורא לא נעסוק בנושא הזה, רק רצינו ככה קצת להתרשם. אני לא יודע, אני באחד הצילומים שלי לפני יומיים או שלושה ליד יסוד המעלה דווקא אבל בצד המזרחי של התעלה, עמדו שם הרבה קמפרים. ומקום אחד כנראה כבר הקמפר נסע, היה מזוהם עד להפחיד, וזה נורא מעצבן אותי שאנשים שבאים ליהנות, תחשבו שאחריכם יבוא עוד מישהו. זה כל מה שאני רוצה להגיד לכם. אין לנו דרך אחרת ללמד אנשים לשמור על ניקיון. עובדה שיש ארצות שבהם זה מצליח. אבל בוא נניח לעניין הזה ונלך באמת לעניין הזה שנקרא ארנונה על תעשייה. קודם כל רק קצת תסבר את אוזננו, כמה זה הארנונה על תעשייה היום בגליל העליון יחסית למדינת ישראל.
גיורא זלץ : אז זהו, אז אני מציע... א' אני חושב ששווה מאוד קצת להיזהר גם בביטויים שמשתמשים בהם כשמדברים על מאבק, על גרזן, אז זה לא מני ולא מקצתי. יש פה אנומליה שמשרד הפנים יצר, ואנחנו ביחד, אני ביחד עם פורום המנכ"לים האיזורי עם פול משדה נחמיה ועם אחרים אנחנו מנסים ביחד בצורה מסודרת להוביל את זה. צריך להבין שהארנונה לתעשייה בגליל העליון היא היום 24 שקל. קצת פחות, אבל בוא נגיד 24 שקל למטר לשנה. זה הארנונה, וזה הארנונה הכי נמוכה שאפשר לקחת לתעשייה, וזה הארנונה הכי נמוכה באיזור ואחת הנמוכות בארץ. ובאמת אני אומר, כמו שאמרת בפתיחה, לא צריך לספר לי כאחד ש-25 שנים ניהל מפעלי תעשייה קיבוציים גם בפריפריה וגם במקומות אחרים על חשיבות התעשייה. וכראש מועצה נושא התעסוקה בכלל והתעסוקה המאתגרת הוא בראש מעייניי. ולכן באמת בוא לא ניקח את זה למקומות שהם לא שם. העניין הוא שהמדינה, משרד הפנים קבע איזה שהוא ממוצע נפתי למסחר ותעשייה, שאין לי מושג איך הגיעו אליו. הממוצע הנפתי הזה הוא 34 שקל. ולכן בחישוב מענק האיזון, שהוא אחד מהמקורות העיקריים שלנו לתת שירותים לתושבים, נגרע סכום מאוד משמעותי. אצלנו באיזור יש כ-400 אלף מטר תעשייה. ומכיוון שהם מחשבים את הארנונה כאילו הארנונה הממוצעת הנפתי, הרי שיש פה כ-4 מיליון שקל, 400 אלף כפול 10, שנגרע ממענק האיזון של המועצה. צריך להבין את זה. מתוך תקציב שהוא לא גדול, מענק האיזון כמעט רבע מהמענק, יותר מרבע ממענק האיזון אנחנו לא מקבלים אותו בגלל שאנחנו לוקחים ארנונה נמוכה לתעשייה.
אביהו שפירא : גיורא, ברשותך...
גיורא זלץ : מהממוצע הנפתי.
אביהו שפירא : גיורא, ברשותך עוד מעט נעשה כמו כל עם ישראל על כאילו. עוד שניה אחת נגיע לדבר הזה, על כאילו. הגשש החיוור לימדו אותנו בזמנו, אני מקווה שאתה זוכר. אבל לפני שאנחנו מגיעים לכאילו הזה. תשמע, בעצם האיזון הנפתי מחבר אותנו בחזרה לנפת צפון, שאומר: בואו תתחרו עם כמעט הייתי אומר איזור חיפה, כרמיאל והאחרים. מדינת ישראל לא מבינה שזה בלתי אפשרי שאיזור הגליל העליון, איזור ראש פינה יתחרה עם האיזורים כשעוד אין כבישים כמו שצריך, כשעוד אין תחבורה כמו שצריך, לא רכבת. מדינת ישראל לא מבינה את זה?
גיורא זלץ : תשמע, אתה כרגע מדבר על ארנונה לתעשייה בגליל העליון כמו שלא רוצה לדבר על הניקיון בנחלים. גם הנושא של ההטבות של הממשלה שנגמרות כרגע באיזור מגדל העמק, יוקנעם, בנצרת, עפולה, שאני שמח שזה עד שם, כי שם זה באמת מתפתח, בהחלט אנחנו נפגעים מזה. אבל אני אומר שוב, זה לא הנושא. הנושא הוא כרגע מה קורה באיזור שלנו. ולכן אני אומר שוב פעם, עם כל הכבוד למנכ"ל איגוד התעשייה, הנושא הוא לא מאבק שלי מול התעשיינים אלא מאבק שלנו מול משרד הפנים לייצר או ממוצע נפתי שהוא סביר ואחר, או פתרון אחר כלשהו. אבל לא יכול להיות...
אביהו שפירא : פתרון... פתרון איזורי. לא נפתי. גיורא.
גיורא זלץ : זאת המשימה. יחד עם זה צריך להבין שמדובר פה על משהו שהוא כלל ארצי. והוא לא רק אצלנו, זה דברים לא כל כך פשוטים. ולכן גם כשאתה מדבר על אחוזים, ודאי שמארנונה כל כך נמוכה של 24 אחוזים... 24 שקלים למטר, כשאתה מוסיף לה 10 שקלים זה כ-40 אחוז.
אביהו שפירא : כן, אבל גם כאן...
גיורא זלץ : אני רק רוצה לסבר את האוזן.
אביהו שפירא : אבל גיורא...
גיורא זלץ : אביהו...
אביהו שפירא : אתה צודק.
גיורא זלץ : הממוצע הארנונה לתעשייה ברוב השטחים במדינה איפה שהיא תעשייה היא נעה בין 70 ל-120 שקל למטר לשנה.
אביהו שפירא : אבל הובלה עולה שמינית וכל הדברים.
גיורא זלץ : אבל אביהו, אביהו...
אביהו שפירא : רגע. רק שניה, גיורא. גיורא, רק שניה, אני אתן לך. אני רוצה לשאול האם המדינה, וזה מה שאני שואל בעצם, איך מסבירים למדינה שתקשיבו טוב, תראו 24 שקלים, 12 שקלים למטר זה לא גורם לאנשים להביא את התעשייה צפונה. זה עדיין לא מספיק. אין מספיק דחיפה לתעשיינים לעבור לצפון, לאיזורי התעשייה בצפון, אם זה בדלתון, אם זה בקרית שמונה או משהו אחר. מישהו צריך הלא לקחת את העניין הזה ולהבין שהתעשייה כאן היא עדיין מסובכת יותר. ואם רוצים למשוך כאן אנשים, אם רוצים לגרום לבנייה כאן בצפון, רוצים לפזר את האנשים מהמרכז, מישהו צריך לעשות משהו, וזה עולה כסף.
גיורא זלץ : אני מסכים איתך מאוד. אני רק רוצה לומר, להבהיר לך שהנושא של הארנונה זה אחד הנושאים אולי דווקא הפחות משמעותיים בהקשר שאתה מדבר עליו. יש פה את הנושא של אם רוצים להביא לפה אנשים, צריך פה גם לייצר אפשרות לבנות פה בתים במחיר סביר, וצריך פה לייצר מערכת חינוך ברמה סבירה וטובה. וצריך לעשות המון המון דברים שהמדינה כרגע מתעלמת. תראה, אפילו את הנושא של מס הכנסה כרגע רוצים לשנות. את הנושא של הטבות למעסיקים בגיל העסקת אקדמאיים והעסקת בוגרי הייטק משנים לרעתנו. יש פה הרבה מאוד נושאים שאנחנו ביחד עם התעשיינים וביחד עם לובי והכנסת, עם מספר חברי כנסת שמאוד מאוד נרתמים לעזור לנו. אנחנו בהחלט מנסים להתמודד עם כל הנושאים האלה שמאוד מאוד משמעותיים. כי בהרבה מאוד מובנים המדינה מתנהגת כמו יעקב ועשיו, שהידיים הם ידי עשיו והקול הוא קול יעקב. הם אומרים אכן בפריפריה רוצים לעזור, רוצים לתמוך, אבל בפועל עושים הפוך. אפילו תראה בעוטף עזה, עם כל ההבטחות שנתנו להם ותראה איפה זה עומד היום. זאת אומרת, בהחלט אני חושב שמה שאתה אומר זה הדבר הנכון.
אביהו שפירא : נדמה לי שיש לנו כבר ניסיון בעניין.
גיורא זלץ : המאמץ צריך להיות מול המדינה, כי יש פה בעיה. אנחנו אוכלוסיה מאוד קטנה, אנחנו אוכלוסיה עם כוח פוליטי יחסית קטן בפריפריה. עשרות אלפי אנשים בצפון ועשרות אלפי אנשים בדרום. ובהחלט להשקיע כסף לטובת אותם תושבים למדינה או לממשלה שמתעסקת רק בטווח הקרוב הוא מאוד מאוד בעייתי.
אביהו שפירא : גיורא, אני...
גיורא זלץ : המדינה חייבת להסתכל על הדברים בטווח הארוך, לתכנן דברים לחמש ושמונה שנים. ואז בכל הנושאים השונים, גם של חינוך, גם של רווחה, גם של דיור, היא תייצר מודלים כאלה שאכן אנשים ירצו לבוא ולחיות בפריפריה ולהישאר פה. כי הרבה מאוד אנשים באים לפה, רוצים להישאר פה, אבל המציאות טופחת על פניהם. והמשימה שלי ושל המנהיגות האיזורית היא מול המדינה לשנות את המציאות בכל התחומים. ארנונה הוא אחד מהם, אבל הוא בהחלט לא המרכזי ולא העיקרי.
אביהו שפירא : גיורא, היות וזמננו ככה... ממש ממש יש לנו חצי דקה. אני קודם כל אני חושב שכל הגליל צריך להצטרף אליך בעניין הזה. לא יודע איך, לא יודע, צריך לחשוב על דרכים איך לעשות את זה. אני לא חושב שהקמת שלטים בצמתים היא דבר שמשפיע על הממשלה הזאת. כבר נוכחנו שלא. אבל אני מן הסתם רוצה רק ככה, אתה יודע, לזרוק לחלל האוויר אם אתה רוצה בחצי דקה תענה על זה, אם לא, לא. כי זה חצי בדיחה, אבל זה נראה לי רציני, אם אפשר לעשות את ה... בכאילו. זאת אומרת לקחת מהתעשייה כדי לקבל את ה... ממשרד הפנים את מענק האיזון לקחת מהתעשייה ולהחזיר לה בדרך אחרת של הוזלת חשמל, הוזלת מים, לא יודע, הוזלה איזה שהיא, על מנת ליצור סיבוב כזה.
גיורא זלץ : אביהו, זה בתור בדיחה זה בהחלט הרעיון הנכון. כך אנחנו עושים גם עם הארנונה למגורים וגם עם הארנונה... בשביל להחזיר לתושבים את השירות. הרי זה היעוד שלנו. מה שאני רוצה לומר, וזה מה שרציתי לומר לפני שהפסקת אותי, שהגורמים השונים אם זה בנושא הארנונה לתעשייה ואם זה בנושא החינוך ואם זה בנושא הרווחה, בשביל שאיזור יוכל לעמוד איתן ולקבל את מה שמגיע לו, אנחנו קודם כל באמת צריכים להיות מאוחדים, מחוייבים, להיות לויאלים אחד כלפי השנים. כי אם נמשיך לנגוס אחד לשני בבשר, זה בדיוק מה שהמדינה רוצה ככה. גם בין הרשויות. ככל שהרשויות יותר יתקוטטו ביניהם, למדינה יהיה יותר נוח. לכן אני קורא לכולם ברוח ככה אתה אמרת אחרי החגים, בואו נשים את הדברים החשובים על השולחן. וכל אחד גם אם בתחום שלו טיפה בלי להתפשר הוא יתפשר, אבל בוא נשים את הדברים החשובים על השולחן וניאבק בהם ביחד. אני חושב שכל התושבים והמנהיגות בתחומים השונים חייבת לתת את הרוח הגבית למנהיגות שלה בשביל שנוכל לייצר את המציאות האחרת. אם כל אחד יתעסק בשלו וכל אחד יחפש כותרות על הנושאים שהם לא חשובים ולפעמים גם נעדרים בעובדות לא נכונות, הכל יהיה הרבה יותר קשה.
אביהו שפירא : גיורא זלץ...
גיורא זלץ : הרעיון שדיברת עליו, זה ... לקחת את הארנונה בשביל לתת לתושבים שירות יותר טוב. בשביל זה נבחרתי וזה מה שאני מנסה לעשות כמיטב יכולתי.
אביהו שפירא : גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית הגליל העליון, אני מקווה שלמדנו משהו ונמצא את הדרך כדי באמת לעקוף את הרשעים מהמרכז. הנה, אמרתי את המילה הזאת. התכוונתי ממש, לא בכאילו. תודה רבה לך.
גיורא זלץ : תודה רבה ושבת שלום.

 

 

להאזנה - לחצו על התמונה והמתינו מספר שניות
פייסבוק