ראיון משותף של אודי אורנשטיין וגיורא זלץ ברדיו קול רגע בנושא העלאת הארנונה בגליל העליון
 

אביטל גונן : כן, אז הסיפור הבא מביא לנו כתבתנו דודו פיניאן, והוא פנייה של ראשי התעשיינים בגליל העליון לשר האוצר יאיר לפיד, בדרישה למנוע העלאת ארנונה של 44 אחוזים למפעלים באזור. אני רוצה להגיד שלום לאודי בורנשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית. שלום לך.
אודי אורנשטיין : שלום גם לך , אודי אורנשטיין.
אביטל גונן : אורנשטיין, סליחה. ועל מה ולמה פניייה כזו לשר האוצר, לפחות על פי הנתונים שאנחנו מקבלים, בסה"כ מדובר בהשוואה של תעריפים שמשולמים ברחבי האזור.
אודי אורנשטיין : תראה זה במובן מסוים נכון מה שאתה אומר, אבל אסור לנו כמובן לשכוח שמדובר בהעלאת מחירים. גם אם מדובר בהשוואה או בתנאים אחידים לאזור שזה החלטה גם ככה בעייתית, שאפשר לדבר עליה עוד הרבה, מה העלויות של מפעל, אם זה בגיוס עובדים ואם זה בהעברת עובדים ממקום למקום. להיות בפריפריה רחוק ממרכז עירוני יש לזה עלויות, לעתים עלויות גדולות מאוד. ובחלק מהמקרים מועצות אזוריות במשך שנים, יצאו על המיקום שלהם ועל היותם רחוקים ועל כך ש... שהם רוצים לעודד תעשייה וגם לעזור כמובן לתושבים שלהם, בתנאים אחרים שהם תנאים לעתים יותר טובים מהעיר לידם. אבל זה עניין של... שהיסטורי, בכל אופן יש... יש תנאים. ומס הארנונה שהוא מס, יש לו גובה מסוים, וכמו כל דבר אחר שאנחנו מעלים את העלויות שלנו ב-1, ב-40 או 100 או 200 אחוזים ויש מועצות אזוריות שמבקשות להעלות ב-200, 270 אחוזים ארנונה, הדבר יוצר עלויות מאוד גבוהות למפעלים שגם ככה נאבקים על קיומם, ובוודאי בפריפריה ואתם צריכים לדעת את זה.
אביטל גונן : עכשיו אתה אומר להטיב עם התושבים, בסופו של דבר ארנונה הזו הרי משרתת את התושבים, זה ההכנסה של המועצה האזורית שהיא מועצה אזורית של קיבוצים ובסופו של דבר זה כסף שאמור להגיע ל... בחזרה בדרך כזו או אחרת.
אודי אורנשטיין : נכון, אתה צודק. אבל להטיב עם התושבים זה עניין קצת מורכב. אני בהחלט יוצא נגד הקו הממשלתי ה... ה... שהפך להיות טרנד בשנים האחרונות מאז המחאה, רק בהורדת עלויות. אנחנו צריכים לזכור שהאדם הוא לא רק מתפקד בין 17:00 ל-8:00 בבוקר שהוא הולך לקנות, הוא גם מתפקד גם בין 8:00 בבוקר ל-17:00 אחה"צ, כאשר הוא הולך לעבוד ומרוויח את לחמו. ואם אנחנו רוצים מדינה שבה יש יצירה, שבה יש תעשייה, אנחנו כבר רואים ולא מזמן אני רואיינתי גם ב... ברשתות אחרות בתחום של יציאת מפעלים את גבולות הארץ וייצוא בחו"ל. צריך לזכור שזה אחת המשמעויות. כאשר עולה מס הארנונה, וזה עולה למפעלים במאות אלפי שקלים, בין 100 ל-300 ל-400 אלף שקל לעתים במפעל גדול, זה עוד אחד מה... עוד אחת מהעלויות שנגרמות למפעלים שבסופו של דבר גורם להם בין היתר להחליט בשיקולים שלהם איפה לייצר את ה... את המוצר הבא.
אביטל גונן : כלומר, אתה רואה חלק מהקיבוצים באזור, שיקבלו החלטה מודעת לקחת פשוט את המפעל נגיד לקפריסין או לירדן או למקום אחר?
אודי אורנשטיין : זה בערך אך לא מדויק. אני רואה את ההחלטה הזאת ככזאת שתגרום לקיבוצים ולמפעלים, את ההשקעה הבאה שלהם של מיליון שקל, של 2 מיליון שקל, של 5 מיליון שקל במהלך השנתיים הקרובות, בלהכריע איפה הם ישקיעו. האם הם ישקיעו במדינת ישראל, והאם הם ישקיעו באזור הצפון, והאם הם ישקיעו בקיבוץ שכן העלויות לאט לאט הולכות וגדלות, או שהם ישקיעו במקום אחר ששם העלויות לעתים הם גם גדולות, אך הם יהיו יותר קרובים לשוק ויהיו להם הטבות אחרות. וכבר אני מכיר מפעלים שעברו לאזור עירוני, בין היתר בגלל ששם לדוגמה, עלויות הסעת עובדים ירדו שוב במאות אלפי שקלים ואף מיליון שקל בשנה, כתוצאה מזה שהם עברו למטרופולין... למטרופולין גדול. אנחנו ככאלה שמייצגים את התעשייה הקיבוצית שבעיקרה היא תעשייה פריפריאלית, לא רוצים שזה יקרה. אנחנו רוצים שהתעשייה תישאר בקיבוצים. אנחנו רוצים שהתעשייה תהיה רווחית, ואם בסוף צריך מס על הרווחים של התעשיות, אתה יודע מה, על זה אפשר לדבר. אבל לא לקחת ארנונה, להגדיל את הארנונה ועוד במאות אחוזים למפעלים שגם ככה חלקם הם בקושי מתקיימים בוודאי לא מתקיימים בכבוד.
אביטל גונן : אני רוצה ברשותך לצרף לשיחה גם את ראש המועצה האזורית גליל עליון, גיורא זלץ שלום לך.
גיורא זלץ : שלום צהריים טובים.
אביטל גונן : צהריים טובים. אנחנו נזכיר קודם כל שאתה חבר קיבוץ.
גיורא זלץ : אני... אני לא רק חבר קיבוץ, אני גם בא מהתעשייה, אני 25 שנים עד 2012 ניהלתי חברות תעשייה קיבוציות, אני מכיר את הנושא הזה מצוין, וגם כראש מועצה, נושא הסכסוך הכלכלי בתעסוקה הוא בראש מעייני. התשובות שאודי מדבר עליהם הם תשובות מאוד יפות, רק אין להם שום קשר לשאלה ששאלת. זה לא סתם. גם הפנייה שבאה היא לא באה מהתעשיינים שבגליל העליון, כי המהלך שאנחנו עושים הוא מתואם איתם לגמרי, הוא בא מכיוון התעשייה הקיבוצית, שהוא לא סתם לא רלוונטי עבור רוב המפעלים של התעשייה. אני רוצה להסביר את הדברים כמו שהם. המועצה שלנו גובה מהמפעלים את מחיר המינימום, המינימום המותר בחוק, והוא מחיר שהוא נמוך משמעותית, מכל הרשויות באזור בשביל שיהיה אפשר לפתח את התעשייה, בשביל שיהיה אפשר להתמודד עם קשיים שאני כמנהל בתעשייה, כמנכ"ל חברות מכיר אותו מצוין. ניהלתי מפעל בשמיר, ניהלתי מפעל בלהבות, לא צריך לספר לי מה זה לנהל תעשייה בצפון. אני רק רוצה לומר איפה הבעיה שנוצרה פה והיא לא קשורה למפעלים בכלל ולכן מנהלי המפעלים הולכים איתי בצעד הזה. המהלך שאנחנו עושים הוא קשור לאבסורד שנוצר על ידי משרד הפנים ב-2010, שבתוך תחשיב מענק האיזון, הכניסו כמספר... כפג נאמבר, ארנונה ממוצעת לענפה, שאף אחד לא יודע איך הגיעו אליה, שהארנונה הזאתי היא גבוהה הרבה יותר מהארנונה שאנחנו לקחנו.
אביטל גונן : זאת אומרת...
גיורא זלץ : מכיוון שמשרד הפנים מחדש...
אביטל גונן : רק כדי...
גיורא זלץ : רק שנייה אחת, רק שנייה אחת. מכיוון שמשרד הפנים מחשב את מענק איזון על פי הארנונה שהוא מחשב ולא על פי הארנונה שהוא לוקח בפועל שהיא יותר נמוכה ... באופן משמעותי, הקנס, הקנס, ההפרש של מענק האיזון בגליל העליון הוא 4 מיליון שקלים. זאת אומרת, כלל התושבים משלמים קנס של 4 מיליון שקלים. אנחנו פנינו למשרד הפנים, ואנחנו כרגע במהלך מולם ביחד עם התעשיינים, לפתור את המצב הזה שהוא אבסורד שנוצר על ידי משרד הפנים ולא על ידי אף אחד אחר. אנחנו נשמח להשאיר את הארנונה נמוכה כפי שהיא עכשיו, הכי נמוכה באזור מהנמוכות בארץ, אבל בתנאי שהקנס המאוד לא צודק והפורמלי, ה... שכולם דרך אגב מבינים מאיפה נולד ושהוא נולד בטעות, אבל צריך לתקן את זה. ולכן המהלך הזה הוא מהלך מתואם. לא מדובר פה על מאות אחוזים, מדובר פה על עשרה שקלים למטר לשנה, זה השינוי שמדובר בו. ואני שוב אומר, חשוב להדגיש הזה. המהלך מתואם עם התעשיינים באזור שחלקם הגדול הם חברי קיבוץ, הם תושבי המועצה, והוא בשביל שיהיה אפשר להמשיך להעסיק את תושבי המועצה, ולכן אני אומר שוב, שהתשובה של אודי, היא יפה וטובה רק לא לשאלה הזאתי.
אביטל גונן : אוקי, עכשיו אני... אני רק יתגרם בקצרה את מה שאמרת. מדינת ישראל קונסת אותך על כך שאתה לא לוקח יותר ארנונה.
גיורא זלץ : נכון, חד וחלק.
אביטל גונן : אני רוצה לשאול אבל, האם אתה מקבל גם את שאר ההסברים שנתן כאן אודי, או את הטענות, שאם תעריפי הארנונה יעלו, יכול מאוד להיות שקיבוצים במועצה שלך, יעדיפו להשקיע במקומות אחרים.
גיורא זלץ : אני חושב שבהחלט במועצה שלנו, כמו כל הפריפריה מאוד מאוד קשה לקיים תעשייה, ואנחנו ביחד עם המנכ"לים של התעשייה יש לנו פורום שעוסק בזה, מול שר הכלכלה מצד אחד, ומול שר החקלאות מצד אחר, מול יאיר לפיד שר האוצר צד שלישי. אנחנו עוסקים בזה ביחד, אני בהחלט מודע לקשיים שישנם. ואני בהחלט חושב שאנחנו נעשה כל מאמץ להמשיך ולגבות את הארנונה הכי נמוכה שמותר כמו שאנחנו עושים עד עכשיו. אבל מצד שני, אי אפשר להטיל על כלל תושבי המועצה שחלקם לא בעלים של המפעלים ויש גם מפעלים של חברות פרטיות. יש מפעלים שהם בכלל לא קשורים למועצה, למרות שמעסיק ופה הקשר הוא קיים, ולכן אני אומר שוב. יש פה מהלך מתואם ומסודר ומאורגן של המועצה עם מנהלי המפעלים, גם המפעלים האזוריים וגם המפעלים הקיבוציים, על מנת לפתור את הפלונטר הזה שנוצר פה, לא באשמתנו. המהלך הזה הוא בשביל להשאיר תעשייה, בשביל לפתח תעשייה. ואני אומר שוב, כאחד שניהל בשנים האחרונות שניים מהמפעלים הגדולים באזור גם בשמיר וגם בלהבות, באמת לא צריך לא לספר לי ולא ללמד אותי איך מפתחים כלכלה, איך מפתחים תעשייה איך מפתחים תעסוקה. אני שמה, בשביל נבחרתי וזה מה שאנחנו עושים. ולכן אני אומר שוב, כל האמירות האלה שהם לכאורה נכונות, הם אולי נכונות במקומות אחרים, הם לא נכונות אצלנו. אף אחד לא יעזוב פה, אנשים בונים פה מפעלים בגלל החזון, בגלל הציונות. יש פה מפעלים מאוד מצליחים, בעמיעד, בכפר בלום, בנאות, בשמיר, בגן התעשייה תל חי, למרות כל הקשיים שישנם, באזור שלנו יש מפעלים מצליחים, יש בתי מלון מצליחים וככה זה ימשיך להיות גם הלאה.
אביטל גונן : אוקי . אודי, אולי באמת אתם צריכים לדבר עם שר הפנים אם הוא עוד לא ארז וברח ופרש.
אודי אורנשטיין : קודם כל אני... בהחלט הפנייה היא לשרי הממשלה. בסוף עלייה חריגה בארנונה נדרשת באישור של שר הפנים ושר האוצר, ואני מקווה שהם לא יאשרו את הדבר הזה, מתוך נקודת ראייה של התעשייה...
אביטל גונן : לא, אבל אומר כאן גיורא זלץ, התושבים פה נענשים ככה בדלת האחורית, אולי צריך גם לפתור את העניין הזה של אותו קנס.
אודי אורנשטיין : זה מה שגיורא אומר זה נכון, אבל זה נכון חלקי. משרד הפנים או החלטת הממשלה מ-2010 מדברת על חישובי מענקי איזון, היא לא את המדינה... סליחה את המועצה, לנקוט בעמדה כזאת או אחרת, היא רק היא אומרת שהמשמעות של זה תבוא במענקי איזון. ואנחנו יודעים גם מהצו של... לא מהצוו מהבקשה של המועצה , של מועצה גליל עליון שיהיה אפשר גם להפחית את גובה הארנונה בחלק מה... חלק מהסעיפים. ומה שאני רואה ואני שמח על זה, שיש יותר ויותר קולות או שיש פחות ופחות נתייה לאשר את העלאות הארנונה המשוגעות האלה של עשרות ומאות אחוזים ואני אומר לכם שיש מועצה, מועצה גלבוע מבקשת להעלות עד 270 אחוז. אי אפשר לראות בתעשיית
אביטל גונן : את זה...
אודי אורנשטיין : הפרה החולבת ואני מקווה ש... אני מקווה שלא יאשרו את זה.
אביטל גונן : אני במקרה תושב הגלבוע, אז אולי אנחנו נבדוק גם את העניין הזה.
אודי אורנשטיין : דרך אגב הפנייה... הפנייה שקיבלנו היא ממבני התעשייה באזור.
אביטל גונן : אז אנחנו... אנחנו נבדוק גם את העניין הזה, ואולי באמת ככה ישיגו פה... תצליחו להוריד שתי ציפורים במכה אחת. גם להחזיר מענקי איזון וגם אולי לא... שהארנונה לא תתייקר כל כך מהר. אנחנו נמתין ונראה באמת איך משרדי הממשלה מגיבים לבקשות הללו. אני רוצה להודות לשניכם, אודי אורנשטיין וגיורא זלץ, תודה רבה.
גיורא זלץ : תודה רבה.
אודי אורנשטיין : תודה רבה, צהריים טובים.
אביטל גונן : צהריים טובים. אז כמו שאמרנו, ככה זה במדינת ישראל, יד אחת מלטפת והיד האחרת ככה לוקחת לך מהכיס. אז אם מתירים לך להעלות ארנונה, לא תעשה ארנונה אז אנחנו ניקח לך מענקי איזון. כך זה כנראה עובד. בסופו של דבר תגבה את הכסף מפה, תקבל אותו משם, לא תגבה לא ניתן לך. אז זה הסיפור הזה של התעשייה הקיבוצית, ובעניין באמת האחוזים בגלבוע אנחנו נבדוק גם את הטענה הזו בעניין דרישה להעלאת ארנונה של 200 אחוזים.
            פייסבוק