הירידה בשער הדולר תגרום לפיטורי עובדים - מכתבו של מתי בבלי ממגן אקו-אנרג'י

מי שרוצה "לתת לשוק לעשות את שלו" עם שער הדולר
עלול להשליך לרחוב המוני עובדים בפריפריה

  
השפל החדש בשער הדולר העלה אותו שוב לכותרות, אולם נראה שהעיסוק בשער הדולר הפך לדומה למזג האוויר. כולם מדברים עליו אבל התחושה היא שאף אחד לא יכול לעשות דבר לשנותו.

 
המוסכמה ששער הדולר הנמוך הוא גזירה משמים וכללי השוק החופשי בלבד (והספקולנטים) מכתיבים את שער החליפין מעוררת תמיהה. כנראה שגם העובדות לא יזיזו את קברניטי המשק מעמדתם המוצקה שניתן לשוק לעשות את שלו.

 
השוק לעיתים לא עושה את שלו והוא מעוות ופוגע לא רק בתעשיינים, ביצרנים ובחלק מהסוחרים אלא בסופו של יום גם באזרח הקטן שפרט להקלה לא ממש משמעותית במימון החופשה בחו"ל משלם גם הוא עבור מחדל זה.

 
אני מנהל מפעל קטן יחסית של למעלה מ-100 עובדים, כולם תושבי הפריפריה הדרומית, ש-97% מתוצרתו מיוצאת. השחיקה של שערי המטבעות שאנחנו חווים בשנים האחרונות מחד ועליה קבועה בתשומות הייצור מאידך הופכת אותנו לחסרי אונים מול תחרות מתגברת בעולם כולו.

 
כמונו יש עשרות ומאות מפעלים ועסקים שלא יוכלו לשרוד לאורך זמן תנאים אלה. זו אינה אזהרה. זו תמונת מצב.

 
מפעל שנסגר לא יקום מחדש, קו ייצור שנדד למזרח לא ישוב לכאן וההסברים שההייטק יצילנו (כי הרי לפי ההסברים המלומדים הדולרים הנכנסים מהאקזיטים בהיטק מחזקים את השקל) רחוקים שנות דור ממציאות שהופכת לכואבת ובלתי נסבלת.

 
חובתה של המדינה לבחון כל הזמן את המציאות ובגבולות סבירים של טובת אזרחיה והמשק עליה להתערב ולהשפיע באמצעות שער הריבית ובכלים מוניטריים נוספים.
זו אינה בושה, זו אינה חולשה והתערבות הכרחית מסוג זה תהיה עדות שכשלי השוק לא נפתרים מעצמם.

 
לא מאוחר לעשות משהו בנידון.

 
מתי בבלי
מנכ"ל מגן אקו-אנרג'י
קיבוץ מגן

http://cafe.themarker.com/post/3114864/

 פייסבוק