כנס עמוס של איגוד התעשייה הקיבוצית / מאת יעקב לזר, הזמן הירוק, 26/12/2013

 

                                                        

זליכה. צילום: אריק סולטן

 
לא פחות מ-24 דוברים נטלו חלק בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית במעלה החמישה. את השגרה החדגונית משהו, שבר פרופסור ירון זליכה, שלא היו לו מילים טובות להגיד; על אף אחד

איגוד התעשייה הקיבוצית קיים ביום חמישי שעבר את הכנס השנתי במלון אורכידיאה במעלה החמישה. הכותרת שניתנה לכנס: "העזה היא הרפתקנות! זהירות היא שמרנות! או שלא?" וכותרת המשנה: "דילמות בעיצוב הפורטפוליו העסקי של הקיבוץ והמפעל". השתתפו מאות אנשי כלכלה מקיבוצים מכל הארץ. נתוני יסוד: התנועה הקיבוצית מהווה 1.8% מאוכלוסיית המדינה, והתעשייה הקיבוצית מייצרת תשעה אחוזים מהייצור התעשייתי בישראל. כמעט 80% מההכנסות של הקיבוצים הן מתעשייה, רק 20% מחקלאות.

 
את האירוע פתח יונתן בשיא, יו"ר האיגוד. בשיא אמר, שהתחזקות השקל והקשיים הרגולטוריים משפיעים לרעה על מצבם של היצואנים בישראל, והדבר בא לידי ביטוי במעבר של תעשייה לחו"ל. "זו כבר איננה החלטה נקודתית של מפעל אחד או שניים, אלא מגמה מובהקת". בארבע השנים האחרונות נותר הייצוא מישראל של מפעלי האיגוד ללא שינוי, בעוד שהייצוא מחברות-בנות בחו"ל עלה כמעט ב-50 אחוז. בשיא טען, שהתדמית של התעשיינים בארץ נמצאת בשפל חסר תקדים: "'אם הפסדת אתה טיפש, ואם הרווחת אתה רשע', זוהי תמצית השיח הציבורי, והוא משפיע על כולנו לקחת פחות סיכונים, להשקיע פחות, להיות כל העת ב'כוננות ספיגה'".

 
אחריו עלה לברך שר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר, שפרגן לתעשייה הקיבוצית. "אפעל להחיל את החוק לעידוד השקעות הון גם על התעשייה החקלאית ועל בתי האריזה", אמר שמיר, והסביר כי החליט לפעול בנושא לאחר שהוצגה בפניו האפליה לרעה של התעשייה העוסקת בטיפול בתוצרת טרייה לעומת מפעלי תעשייה אחרים.
מזכ"ל התנועה, איתן ברושי, אמר: "התעשייה היא מרכיב חשוב לקיבוץ וגם למדינה, מהווה גם פרנסה וגם תעסוקה ומקור גאווה. בשנה הבאה נפעל לעיצוב המדיניות הלאומית ביחס לקיבוץ, ולא נסתפק ב'לקטר' שאחרים קובעים עבורנו. אנו צריכים לחזור ולהוביל, לנצל את העוצמה הגדולה של המגזר הקיבוצי להשפעה על המדיניות הלאומית".

 
פרופסור ירון זליכה, דיקן הפקולטה למינהל עסקים בקריה האקדמית בקריית אונו ולשעבר החשב הכללי באוצר, תקף קשות את מדיניות בנק ישראל, וטען כי הוא גרם לעיוות בשערי הריבית ואחראי לעלייה של 80% במחירי הדיור בשנים האחרונות. לדבריו, אנשי בנק ישראל מוכרים לציבור "בולשיט" שמבייש את מקצוע הכלכלה. רמת העיתונות הכלכלית בישראל היא מתחת לכל ביקורת, "ולכן לא מעמתים את אנשי הבנק עם התחזיות שלהם בעבר", אבל אם בנק ישראל יוריד כעת את הריבית, הבורסה תיפול ומשקי הבית הצעירים יקרסו. את הנגיד לשעבר, סטנלי פישר, האשים שהוא ניפח בישראל בועה כמו שהייתה בארצות הברית. "רכישת הדולרים גרמה לכך, שההון של בנק ישראל שלילי בסדר גודל של עשרות מיליארדי שקלים. מי יחזיר את זה? המע"מ של אזרחי המדינה".

 
גיורא עופר, יו"ר קרן להב - למימון ולהשקעות בחברות מידל מרקט, לשעבר מנכ"ל בנק דיסקונט, אמר שקיים מחסור בפתרונות מימון לחברות מידל מרקט. הגופים המוסדיים אינם בנויים לספק למגזר זה את הפתרונות המתאימים, ולכן הוקמה הקרן שבראשה הוא עומד, שבתנאים המתאימים תשקיע בחברות סכומים שבין חמישה ל-30 מיליון שקל.

 
דוברים רבים השתתפו בכנס. נחום איצקוביץ', מנכ"ל מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, דיבר על מרכז ההשקעות והתעשייה הקיבוצית. משה לארי, סמנכ"ל בבנק מזרחי טפחות, הציג את נתוני המשק ואת הערכתו לגבי שערי המטבע ב-2014. עו"ד אביתר קנולר התייחס לכותרת הכנס בהרצאה "לקיחת סיכונים – העזה או רשלנות". הלה אופיר ויעל אזולאי דיברו על ציונות 2000 ועל קשרי מפעל וקהילה בקיבוץ. אודי אורנשטיין, מנכ"ל האיגוד, נתן סקירה שנתית על התעשייה הקיבוצית; צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים, בירך; אריה ריכטמן, מנכ"ל קליל, דיבר על "מהפכה שהיא קליל השלמות". רו"ח דוד עמאר, מברית פיקוח, הסביר איך נכון לקיים בקרה ושליטה על פעילות המפעל בחו"ל; גיא הוכמן, מנכ"ל ג'ני מערכות מידע, דיבר על סיכונים במערכות מידע; קובי נימקובסקי מנכ"ל אלומות ספרינט בוטיק השקעות, על "ניהול תיק השקעות, להעז ולהצליח", ואל"מ מיל. עו"ד ליאור לוטן, לשעבר ראש יחידת המו"מ למצבי משבר בצה"ל, על משחקי מלחמה – ניהול סיכונים.

 
כמו כן התקיימו שתי במות דיון: הראשונה עסקה בעיצוב פורטפוליו עסקי קיבוצי, והשתתפו בו עמרי רותם יו"ר קיבוץ שמיר, נמרוד זיו מנכ"ל ק.מ.ה, ניר מאיר, יו"ר התאחדות הארגונים האזוריים, ורן רונן מנכ"ל תואם. בדיון השני דיברו על ניהול סיכונים מפעלי, ונטלו בו חלק: ניסים אנוש מנכ"ל דולב, יוסי פלד מנכ"ל גלעם, אודי פלד יו"ר קרן קמע, ויהודה בן חיים יו"ר פלזית תעשיות.

  lazar@nachshon.co.il

 פייסבוק