הירידה בשער הדולר היא לא באגורות, אלא במיליונים / מאת: אודי אורנשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית

אודי אורנשטיין. מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית


אסור להיות שיכורים משיעור האבטלה הנמוך. הירידה בשער הדולר עלולה לשנות את התמונה
 
הציבור הרחב ומקבלי ההחלטות לא מפנימים את הנזק העצום מירידת שערו של הדולר. נראה שכולם התרגלו לשמוע ברקע את זעקות היצואנים ולהמשיך בשגרה מבלי להבין את המשמעות המעשית שיש להתחזקותו של השקל.

 
במקום לעסוק בתיאוריות וסיסמאות, עדיף לתת למספרים לדבר. ניקח לדוגמה מפעל שמייצא בסדר גודל של 30 מיליון דולר, 40% מהוצאותיו דולריות ו-60% מהוצאותיו שקליות. חישוב קל מראה שכל ירידה של 10 אגורות בשער הדולר גורעת כ 1.8 מיליון שקל מרווחי המפעל. מי שבקיא בתעשייה ובמרווחים שלה מבין מיד שהירידה של הדולר בחודשים האחרונים מ-3.8 ל-3.5 שקל מוחקת את הרווחיות של אותו מפעל ומעבירה אותו להפסד, ועוד לא דיברנו על מחירי התשומות (מים, אנרגיה, ארנונה, ועוד) שרק מאמירים מיום ליום.

 
השמירה על היצוא אינה עניין פרטי של היצואנים אלא של הציבור כולו. חברה המייצאת מקיימת בסביבתה מערכת שלמה של פעילות ותעסוקה, הפגיעה ביצוא פוגעת כבר היום ברקמת התעסוקה, ברווחת העובדים ובצמיחת המשק. לתעשייה הישראלית אין זכות קיום ללא הייצוא, אנחנו עדיין משק קטן מידי.

 
הפגיעה בתעשייה הישראלית כבר באה לידי ביטוי - בשנים האחרונות גדל מספר המפעלים המוציאים קווי ייצור לחו"ל או בונים אותם ישירות על אדמת ניכר. הקף היצור של מפעלי התעשייה הקיבוצית בחו"ל מתקרב ל-2 מיליארד דולר בשנה (30% מכלל הייצוא) הסיבות לכך מגוונות ושונות, אך להתחזקות השקל יש חלק משמעותי בכך. שוו בנפשכם שמחצית מהיקף יצור זה, 3.5 מיליארד שקל היה נשאר בישראל. כמה מקומות עבודה חדשים היו נוצרים ואיזו תרומה הייתה לכך לצמיחה. ואלו הם המספרים רק של התעשייה הקיבוצית.

 
אסור לנו להיות שיכורים משיעורי האבטלה הנמוכים ולחשוב שכך יהיה גם בהמשך. הכלכלה היא מחזורית ומעבר של מפעלים יצואנים להפסד יאיץ את הגידול באבטלה. מצב האבטלה בחלק ממדינות אירופה מראה לנו להיכן אפשר להגיע אם לא מתנהלים נכון.

 
הכתובת העיקרית לשערי המטבעות היא מטבע הדברים בנק ישראל. צעדיה של הנגידה בפועל, ד"ר קרנית פלוג, בהורדת הריבית ורכישת דולרים אגרסיבית ראויים להערכה. אין ספק שבלעדיהם מצבנו היה רע בהרבה, אבל למרבה הצער אין בהם די.

 
מאחר ובנק ישראל ממצה את הכלים שעומדים לרשותו, על הממשלה לפעול בכלים אחרים על מנת לסייע לכלכלה ולייצוא ויש לכך אינספור דרכים. צריך לזכור שאחד הגורמים המרכזים לעוצמתו של השקל הוא תגליות הגז הטבעי שכולנו מברכים עליהן. המדינה תהנה מנתח גדול של הרווחים ומן הצדק לאזן את התמונה ע"י תמיכה בתעשיית הייצוא הנפגעת.

 
לא פעם אנחנו מתגאים בכלכלה שלנו דרך ציון מצעד החברות הזרות הבאות להקים את מפעליהן פה בארץ הקודש. על מנת להשלים את התמונה עלינו לבחון גם את נדידת המפעלים שלנו אל מחוץ לגבולות הארץ ופה התמונה הרבה פחות מעודדת.

 
שער הדולר הנמוך אינו בעיה של היצואנים אלא בעיה של כולנו... אולי לא לאלו מאיתנו המבקשים לחזור ולהיות עם של סוחרים.

 
פרסום באתר ביזפורטל עם אודי על ירידת הדולר

אורנשטיין: "הציבור לא מפנים את הנזק ליצואנים" - כמה הם מפסידים? Bizportal

בשיחה עם Bizportal, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית נשמע מודאג מאוד. ... מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין, מזהיר כי שיעור האבטלה הנמוך שנרשם בחודש אוגוסט ועמד על ...

הצגת כל הסיפורים בנושא זה »

 פייסבוק