שבועון איגוד התעשייה הקיבוצית - 14.5.2020

תמונה

 

תמונה

 

צילום: יוסי אלוני

התעשייה הקיבוצית נפגשה בזום

עם ד"ר רון תומר

נשיא התאחדות התעשיינים

מפגש זום עם נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, בהשתתפות כחמישים מנכ"לים מהתעשייה הקיבוצית עסק במשבר הקורונה וההערכות לשלבים הבאים ולמצב החדש שהוא יוצר.

ד"ר רון תומר סקר את הטיפול במשבר על ידי נציגות התעשיינים עם פתיחת חדר מצב כבר בתחילת פברואר, זמן רב לפני שהנגיף הגיע לישראל, למתן מענה לפניות ממפעלים והפעולות מול הממשלה לגיבוש ואישור תוכניות הסיוע, פטור מארנונה למפעלים וצעדים נוספים. הוא העריך ששיאו של המשבר בכל הקשור ליצור התעשייתי עדיין לפנינו שכן חלק גדול מהמפעלים המשיכו לעבוד בחודשיים האחרונים על הזמנות קודמות שקיבלו, אולם יש עצירה בהזמנות חדשות במרבית הענפים בשל הירידה החדה בביקושים בארה"ב, אירופה ושאר חלקי העולם ואי הודאות שגורמת לכולם להקפיא חלק גדול מפעילותם. תמונת המצב הרפואית והתחזית לגל שני חמור מהראשון בסתיו ובחורף הבאים, כשהכלכלה תהיה חלשה יותר, אינם תורמים להחזרת תחושת הבטחון.

נשיא התאחדות התעשיינים דיווח על המגעים שנמשכים גם בימים אלו עם משרדי הממשלה לגיבוש מסלולי סיוע נוספים שיתנו מענה לקשיים ולמצב החדש, לרבות תקציבי רשות החדשנות והגדלת הערבות הממשלתית לביטוח אשראי כדי למנוע הפחתת כיסוי ביטוחי למפעלים על רקע העליה בסיכון של חברות הביטוח. הוא ציין את שיתוף הפעולה של התעשיינים עם התאחדות חקלאי ישראל, ההסתדרות, היבואנים והעצמאים הקטנים. הוא התייחס לנושא עלויות הבידוד של עובדים שכיום מוטלות על המעסיקים והביע תקווה שבית המשפט יקבל את עמדת ההתאחדות וישנה זאת.

לדברי ד"ר תומר, מדיניות הממשלה להוצאת עובדים לחל"ת מתבררת כעת כמוטעית וגרמה למצב שבו רמת האבטלה בישראל גבוהה יותר מאשר מדינות אירופאיות שהיו עוד קודם למשבר ברמת אבטלה גבוהה. במפעלי התעשייה תעסוקת העובדים נשמרה ברמה גבוהה יחסית כיוון שהם המשיכו לעבוד והצליחו להתמודד עם המגבלות במאמץ של חלוקה למשמרות וניהול נכון של העובדים. "נאבקנו על כך שהפיצוי לחברות לא יהיה בדרך כזו שמי ששלח עובדים לחל"ת וחסך את שכרם יקבל כעת פיצוי על החזרתם, ומי ששמר עליהם יפגע. אני שמח שתיקנו זאת. זה נכון מבחינה כלכלית ומוסרית ויעודד מעסיקים במשבר הבא לשמור על העובדים״.

מנכ"לית איגוד התעשייה הקיבוצית, מרים דרוק, ומנהלי מפעלים העלו את הצורך בקמפיין לעידוד רכישות מתוצרת הארץ לחיזוק החוסן הלאומי. לדברי ד"ר תומר, מהלך מתוכנן בתחום זה של מטה מיוצר בישראל יכלול גם פעולה לשינוי החקיקה להעדפת תוצרת הארץ מול הממשלה החדשה שכן החוק שנחקק בתקופת ממשלת רבין כבר אינו רלוונטי בחלקו לתקופה זו ונדרשים שינויים ועדכונים. 

מנהלי המפעלים שדיברו במפגש סיפרו על קשיים עימם הם מתמודדים וציינו את החשיבות בעדכונים ובסיוע לפניות שהם מקבלים מצד התאחדות התעשיינים ואיגוד התעשייה הקיבוצית. בתשובה לשאלה על עידוד היצוא וניהול חברה גלובלית במגבלות הקיימות, אמר ד"ר תומר שבימים אלו מתגבשים מודלים ליצור מפגשים עסקיים בחו"ל בשגרת הקורונה וקרא למפעלים קיבוציים שיש להם רעיונות לכלים מעשיים ויעילים לתמיכה ביצוא להעלות אותם על הכתב ולשלוח אותם דרך האיגוד כדי שניתן יהיה לבחון אותם מול הגורמים המתאימים.

יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, יונתן בשיא, הודה לד"ר רון תומר על שיתוף הפעולה ההדוק מצד כל ראשי ההתאחדות שחשוב ביותר כדי לתת מענה לאתגר העצום שיצר משבר הקורונה.


 

 

תמונה

 

 

 

תמונה

 

מה עושים במצב שבו

אין לנו מושג מה יקרה

שמחים להזמינכם לסדנה המורכבת משני מפגשי זום שתעסוק בנושא האקטואלי – מה אנחנו עושים כשאין לנו מושג מה לעשות.

בסדנה תוצגנה 3 מתודולוגיות התמודדות יעילות עם מצבי עמימות וחוסר וודאות:

  • מ - "מתח מחולל חרדה" ל - "מתח מחולל יצירתיות": הדרך האישית "להפוך" מתח מאיום למנוף לחדשנות וליצירתיות
  • מ - "חשיבה תכנונית" ל - "חשיבה היערכותית": מתכנון המיועד להתמודדות מיטבית עם העתיד לניתוח תרחישי עתיד אופציונאליים והיערכות אליהם.
  • מ - "ידע נרכש" ל - "ידע מתהווה": מחיפוש ידע (תובנות ופתרונות) אצל מומחים ובעלי ניסיון ליצירת ידע דרך מהליכי דיאלוג ושיח עם שותפים לאתגר ( במשפחה, בקהילה ובמקום העבודה)

את הסדנה יעביר גדי ברייר, פסיכולוג ויועץ ארגוני בכיר, מנכ"ל חברת יהב

ההרשמה ל-2 המפגשים   בלחיצה כאן

לפרטים נוספים לאה קוטלר באיגוד  lea@kia.co.il

 

 

 

תמונה

 

להוביל אחריות חברתית

תקופת הקורונה חידדה ביתר שאת את חשיבות העזרה ההדדית בין כל האוכלוסיות.
בעת הזו, יותר מתמיד, אנו מאמינים בהכרחיות של אחריות חברתית בחברה בכלל ובארגונים בפרט.

אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בקורס קצר של שני מפגשים בסך הכל בנושא הובלת אחריות חברתית בארגונים.

הקורס בשיתוף עם ציונות 2000 , היה צריך להתקיים באפריל ונדחה עקב הקורונה, יתקיים ב- 6, וה-20 ליולי.

ההרשמה ל - 2 המפגשים בלחיצה כאן ובהזמנה 

ואצל לאה קוטלר באיגוד lea@kia.co.il

 

 

 

 

תמונה

 

מענקי יעוץ

התיעלות במשאבים במפעלים

מהי התוצאה של תהליכי התייעלות ברצפת הייצור?

א. חסכון! בחומרי גלם, באנרגיה, בכסף. 

ב. הקטנת פחת והגדלת שורת הרווח.

המרכז החדש להתייעלות במשאבים שהוקם ע"י מינהל התעשיות במשרד הכלכלה ובתמיכת איגוד התעשייה הקיבוצית  והתאחדות התעשיינים השיק את פעילותו השנה , בין היתר בעזרת דוכן היכרות והרשמה שנפתח בכנס השנתי של האיגוד. 

המרכז מספק שירותי מומחים ושעות ייעוץ בהיקף גדול , (200-500 שעות) למפעלים ולאור משבר הקורונה הגדיל את היקף השעות כך שכל מפעל יוכל לבחון בקלות את יכולתו להתייעל ובמידה שיצטרך להשקיע – ההשקעה תחזיר את עצמה מיידית או תוך פרק זמן של חודשים ספורים.

בתוך מגוון השירותים המפעל זוכה לקבל שירותי איבחון וייעוץ להתייעלות אנרגטית, לחישובי זרימת חומרי גלם וחומרים בתהליך מול עלות, לתכנון שרשרת אספקה ומלאים מותאם למצבי חוסר וודאות, לטכנולוגיות נקיות להפחתה במקור ולתכניות ומענקים ממשלתיים עבור ייעול.

סיפורי הצלחה בהתייעלות במשאבים? 

לאחר איבחון וקבלת ייעוץ מומחים בתקופת הפיילוט במסגרת פרויקט Med Test :

• מפעל עמיעד (אתר ארקל בית זרע) השקיע בניטור אנרגיה לתאורה וקירור, בטיפול בחמרי גלם במחסנים, בצמצום פחת באקסטרודרים ובמים והחזיר את ההשקעה תוך 10 חודשים ע"י יצירת חסכון והגדלת שורת הרווח בכ 700 אלף ₪ בשנה.

• מפעל כפרית השקיע בניטור אנרגיה לאקסטרודרים , מנועים יעילות תאורה,  בצמצום פחת חו"ג במחסנים וביעילות פולימרים ותוספים והחזיר את ההשקעה תוך שנתיים, ע"י יצירת חסכון והגדלת שורת הרווח בכ 500 אלף ₪ בשנה.

המרכז להתייעלות במשאבים מזמין את מפעלי התעשייה הקיבוצית

הירשם בלחיצה כאן ובהזמנה.

פרטים והסברים – רפי נבו ישמח להרחיב  rafin@kia.co.il

 

 

 

 

 

 

 

כחול לבן זה שלנו

בתעשייה הקיבוצית 

 נשמח לעדכונים גם ממפעלכם

לצוות האיגוד או למרים דרוק miriamd@kia.co.il

 

 

תמונה

 

טבע נאות על החששות לקראת הפתיחה ועל הגאווה בישראליוּת

יעל אלנתן/דבר
״לא נחזור לאותו מקום שהיינו לפני, מיכאל אילוז מנכ"ל טבע נאות מסכם חודשיים של משבר ומצביע על נקודה אופטימית: ״ההזמנות אונליין גדלו פי 10״ משבר הקורונה תפס את החברה הישראלית שהוקמה ב-1942 במצב שלא התמודדה איתו מעולם.

"ברגע שסגרו את החנויות, המכירות ירדו לאפס בשנייה. אנחנו עברנו משברים כולם היו תקופתיים, אף פעם לא הכל נעצר בבת אחת. זאת תופעה אחרת שעוד לא ראינו. עד שאתה מתעשת ומצליח להסתכל ימינה ושמאלה, יש הוצאות של מיליוני שקלים", הייצור, שכולו נעשה במפעל בקיבוץ נאות מרדכי בגליל העליון, נפגע משמעותית מהמצב העולמי. לדברי אילוז, התפוקה ירדה לסדר גודל של 20% מהשגרה, והביטולים הגיעו בזה אחר זה. בתוך המהירות בה התגלגלו הדברים, החלה החברה להתארגן למציאות החדשה.

"קיבלנו כמה החלטות, ביניהן לא לסגור את הייצור לגמרי, כדי לשמור על יכולת תפקודית במפעל ולא לאבד מיומנויות ועובדים. בסופו של דבר, מתוך 600 עובדים במפעל וברשת 250 נאלצנו לשלוח לחל"ת, העברנו לעבודה מהבית והורדנו את היקף המשרה כדי לשמר את העובדים. אמנם ייצור הנעליים עצמו מתרחש במפעל, אך אילוז מסביר איך, כמו כולם, גם בטבע נאות התחברו לזום.

"למדנו שאפשר לעבוד מהבית. יש לנו עובדים מסורים, ופתאום הזום השתלט על תהליכי העבודה וזה פרץ בפעם אחת. עשינו את קולקציית קיץ 21 ופתאום מצאנו את עצמנו מנהלים אותה וירטואלית בפלורידה, יפן, אוסטרליה וישראל".

פתאום הישראלים גילו את הישראליוּת שלהם ותיעדפו קנייה ישראלית והרגשת את זה. כולם צריכים סבלנות – הלקוחות והמוכרים. לאט לאט נמצא את שביל הזהב לשגרה״ ״הייתה גם את ההתרגשות לקבל חבילה – כל כמה ימים אנשים רצו לקבל משהו קטן שיהיה מרגש. קיבלנו המון מחמאות על השירות, המהירות והזמינות. עשינו מענה קולי, וראינו הישראלים אוהבים שאם כבר אי-אפשר לחבק ולנשק, אז אתה מקבל מענה קולי וזה מרגיש קרוב. אנשים נתנו פידבק חיובי".

השווקים מתחילים להיפתח לאט ובזהירות, ואילוז מזהה כיצד זה משפיע על הקניות. אני עושה את כל הפעולות שצריך בשביל זה, ומנסה לשמור על שמחה".

מומלץ ללחוץ ולקרוא את המאמר כולו

 

 

 

וובינר שיווק ואסטרטגיה

התנעה מחדש

שיווק ואסטרטגיה – התנעה מחדש-מפת הדרכים אחרי הסגר, פאסיביות או אקטיביות לנוכח המציאות,  המאפיינים של חברות שצולחות את התקופה היטב, דוגמאות לפעילות פרו-אקטיבית שנותנת פירות,  ההתאמות שכבר ברור שחברות צריכות לבצע בטווח הקצר והבינוני, הדגשים ניהוליים.

הנכם מוזמנים לוובינר שיעסוק בכלל הנושאים.

פרטים והרשמה בלחיצה

מיכל צורן באיגוד תשמח לסייע  michalts@kia.co.il

 

 

 

 

 

תמונה

 

תוכנית המנטורים

של הרוח הישראלית

בואו לקחת חלק בתוכנית המנטורים של הרוח הישראלית. התוכנית כוללת ליווי של נער או נערה מאחד מכפרי הנוער:

1. כפר הנוער רמת הדסה- טבעון

2. כפר הנוער בן יקיר- עמק חפר והסביבה (אזור השרון)

3. כפר הנוער הדסה נעורים – כל אזור השרון

4. כפר הנוער קריית יערים – אזור מודיעין, מבשרת, ירושלים, ראשלצ,

5. כפר הנוער קדמה – אזור קריית מלאכי, קריית גת, ישובי גדרות, רחובות,

הליווי כולל מפגשים אישיים של שעה לפחות אחת לשבוע.  כשהליווי הוא לטווח ארוך החל מכיתה י"ב, במהלך השירות הצבאי ועד שנה לאחריו.

הזדמנות מצוינת לעשייה חברתית משמעותית

פרטים נוספים אצל לאה קוטלר באיגוד

 

 

 

רישום חברות התעשייה הקיבוצית

ב- Kompass

חברות במגזר התעשייה הקיבוצית מוזמנות להצטרף למאגר המידע של חברת Kompass. החברה  פעילה משנת 1947 ומספקת שירותי מידע B2B חדשניים המאפשרים להגיע לאנשי הקשר הנכונים בחברות הנכונות, ברגע הנכון, על סמך מומחיות הנתונים הייחודית שלנו ב- 75 מדינות. החל מהשנה גם חברות ישראליות מוזמנות להיכלל בו –וההרשמה בחינם. 

החשיפה במדריך העסקים Kompass יוצרת נראות לחברות המוצגות בה למוסדות ממשלתיים ופרטיים רבים ברחבי העולם.

Kompass עוזרת לחברות לייצר  הזדמנויות עסקיות חדשות באמצעות הצגת פעילותן, ופרטי הקשר למנהלים בהן בתחום התעשייה הרלבנטי ובכך מאפשרת איתור מהיר ויעיל לחברות המתעניינות בפעילותכם. 

להרשמה לחצו והרשמו

לפרטים פנו למיכל צורן באיגוד  michalts@kia.co.il


 

 

תמונה

 

14.5.2020פייסבוק