סיכום כנס 50 שנים להקמת איגוד התעשיה הקיבוצית
 איגוד התעשייה הקיבוצית ציין 50 שנים להקמתו

 

450 מנהלי מפעלים, יושבי ראש, מרכזי משקים ובכירים במגזר הכלכלי – עסקי בישראל השתתפו בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית שנערך בסימן 50 שנים להקמת האיגוד.

נשיא המדינה, שמעון פרס, שלח לכנס את ברכתו המוקלטת העלה על נס את התרומה האדירה של התנועה הקיבוצית לבנין הארץ ויצירת התשתית החקלאית של ישראל.

שר התמ"ת, שלום שמחון, התייחס בדבריו לצורך של הקיבוצים והמושבים להתאגד תחת מפלגת התיישבות שתבטיח את זכויות המרחב הכפרי במגזר הפוליטי. הוא פנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאב (וולוולה) שור וקרא לו לאחד כוחות במסגרת מפלגה משותפת.

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, אמרה שבפגישותיה עם שרי חקלאות וגורמי חקלאות בעולם היא ראתה עד כמה תרומתה של התעשייה הקיבוצית מכרעת לקידומה ולפיתוחה של חקלאות ישראל ולחיזוק מעמדה כמעצמה של ידע ופיתוח חקלאי. "בחמישים שנות פעילות הצלחתם לא רק לייצג, לסייע ולקדם את המפעלים בתעשייה הקיבוצית אלא גם לשמור ולהתאים למציאות המשתנה את ערכי השיתופיות, הקהילתיות וההתיישבות ולתרום תרומה אדירה לפיתוח הפריפריה."

נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן התייחס לדבריו להעלאת הארנונה החריגה באופן רטרואקטיבי מתחילת 2012 ואמר שלא יעלה על הדעת כי כך יתנהלו הדברים במדינה מתוקנת. אורן הודיע שההתאחדות הקימה צוות מיוחד של משפטנים אשר יבחן את הסוגיה מיסודה.

יו"ר האיגוד, יונתן בשיא, עמד בדבריו על המתח התמידי הקיים בין החזון של הקיבוצים כחברה אלטרנטיבית והרצון לתיקון החברה לבין הצורך בחיזוק הבסיס הכלכלי של הקיבוצים באמצעות התעשייה. רק מעטים מהקיבוצים בחרו באחד הקטבים ובמרבית המקומות נשמר הפרדוקס בין הצרכים הקיומיים לבין הרעיון שבבסיס הקיבוץ.

מנכ"ל האיגוד, אודי אורנשטיין, אמר שהמחאה החברתית מחדדת את הצורך של התעשייה הקיבוצית להיות מובילה ערכית בכלכלה הישראלית ולהניף את הדגל של צדק חברתי ואנושי בצד החתירה הטבעית לרווח. זאת על ידי פערי שכר סבירים ויחס הוגן לעובדים. הוא ציין את חשיבות החדשנות שבבסיסה דחיית סיפוקים ורווחים מיידיים לצורך בניית העתיד.

במסגרת הכנס ניתן פרס מפעל חיים לעודד וינקלר, לשעבר מנכ"ל מפעל נטפים ולתובל צור, מנכ"ל ימא עין המפרץ.

 

קישורים ליוטיוב:

צעירים בתעשייה הקיבוצית

סרטון שהופק ע"י "פופקורן" על תולדות התעשייה הקיבוצית


אתגרים כלכליים במשק הישראלי / פרופ' נתן זוסמן, מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל

 

מצגת של דוד מילגרום, מנכ"ל בסס"ח מהכנס

 

 פייסבוק