אם אינך רואה מייל זה טוב - לחץ כאן

ידיעון אפריל 2012

הרהורים לחג החירות

 

 

 

 

פעמים רבות באחרונה אני מוצא עצמי מהרהר בשאלת החירות וברלוונטיות שלה לחיינו הכלכליים: האם זה הוא ערך מוחלט? כמובן שלא. הרי ידועה היא האמרה ש"חירות לזאבים היא מוות לעדר". אך באקלים המתלהם של מדינת ישראל, חירות לעיתונאים היא לעיתים פגיעה בכלכלה. וחירות לרגולטורים עלולה להיות מכה ליכולת שלנו להתחרות. וגם - חירות להפגין נגד עלויות המזון, עלולה להיות פגיעה אנושה ביכולת ההתפרנסות, בעיקר במפעלי הפריפריה. וחירות להיות "ירוק" מעלה לעיתים את עלויות הייצור במפעלים אל מעבר לסף הכדאיות. ועוד ועוד.

 

אבל- היכן יש זירה שבה ניתן לדון בנושאים כאלה בכובד ראש? בממשלה? בכנסת?? דיון בעיתונות ובטלוויזיה? לא אחת חש עצמו התעשיין כקול קורא במדבר, ורובנו מעדיפים להסתגר לתוך עצמנו, מאשר להיכשל בקרבות הסברה שההכרעה בהם נתונה מראש.

 

אז מה נאחל לעצמנו בפרוס חג החירות? שנכיר בכך שהחירות היא מרכיב חיוני בהוויה שלנו, בזהות שלנו. אך מצד שני - לזכור את הצורך באיזון. בראיה לטווח ארוך. בהבנה שחיים של חירות, יש בהם אחריות רבה. ומורכבות. והיבטים של בעד וגם של נגד. והכרעה צריכה לבוא רק לאחר שיקול דעת. ולא הצועק הוא הצודק.

 

שיהיה לכולנו חג חירות שמח, עם הצלחה חקלאית ותעשייתית, ושנזכה לנבואתו של הנביא עמוס:

וְנִגַּשׁ חוֹרֵשׁ בַּקֹּצֵר, וְדֹרֵךְ עֲנָבִים בְּמֹשֵׁךְ הַזָּרַע; וְהִטִּיפוּ הֶהָרִים עָסִיס, וְכָל-הַגְּבָעוֹת תִּתְמוֹגַגְנָה.

 

 יונתן בשיא

יו"ר האיגוד


הקצאת מים למפעל כ"מים ביתיים"

תעריפי המים לתעשייה התייקרו החל מיום 1.1.12 בשיעור של 24.8% ומחירם כיום הוא 6.026 ₪ למ"ק לפני מע"מ. מבדיקה מדגמית שעשינו ברשות המים, עולה שלא לכל המפעלים קיימת הקצאת מים הרשומה על המפעל. פועל יוצא ממצב שכזה הוא, שכל מ"ק של מים מחויב בתעריף ביתי ומתווסף לו מע"מ. זאת מאחר ומים שאינם מוגדרים כמשמשים לייצור (לתעשייה או לחקלאות) נרשמים אוטומטית הן ברשות המים והן אצל הספק כמים ביתיים.

מפעלים שיש להם הקצאה מעל 5000 קוב בשנה ומעוניינים להסדיר את הנושא מול רשות המים מוזמנים לפנות ליורם תמרי ממבט יועצים מקבוצת ברית פיקוח לצורך הטיפול בענין. יורם תמרי ריכז את תחום המים במרכז החקלאי במשך למעלה מ-20 שנה והוא בעל ניסיון רב. ליצירת קשר: 052-2565305, yoram@mbt.org.il


כנס דירקטורים – למכור או לא למכור

ב-31 למאי יתקיים כנס הדירקטורים השלישי של איגוד התעשייה הקיבוצית תחת הכותרת: "למכור או לא למכור – זאת השאלה". הכנס יוקדש לתרומת הדירקטוריון לרכישות, מיזוגים, הכנסת שותפים ומכירת אחזקות – נושאים שנמצאים על סדר היום של מפעלים וקיבוצים רבים. הכנס יתקיים במלון קיבוץ מעלה החמישה מיועד ליושבי ראש ודירקטורים במפעלים ובקיבוצים. סדר יום מפורט ישלח בהמשך

מפגש עם הנהלת בנק הפועלים

ב-4 ביוני יערך מפגש של מנכ"לים ומנהלי כספים באירוח של בנק הפועלים בהשתתפות היו"ר, יאיר סרוסי, היועץ הכלכלי פרופ' ליאו ליידרמן, שידבר על השווקים הגלובליים,  אורלי כרמי שתדבר על האינטרנט לעסקים – תועלות מרכזיות ללקוחות עסקיים ושיר אופיר שתדבר על מוצרי מט"ח ואסטרטגיית הגנה - מהקלאסי ועד האקזוטי. הזמנה תשלח במהלך חודש אפריל.

ניתן לקבל פרטים מחגית רז: 054-5208298, hagitr@kia.co.il


מנכ"ל סוכנות האו"ם לפיתוח תעשייתי והפחתת העוני

 יהיה אורח כבוד בתערוכת החקלאות "אגריטך 2012"

קנדה יומקלה, מנכ"ל UNIDO  סוכנות האו"ם לפיתוח תעשייתי והפחתת העוני יגיע לביקור מיוחד בישראל ויהיה אורח כבוד בתערוכת החקלאות הבינלאומית "אגריטך 2012" שתערך ב-15-17 במאי במרכז הירידים בתל אביב. סוכנות האו"ם אונידו מקדמת פרויקטים לפיתוח תעשייתי, אנרגיה וסחר במדינות מתפתחות תוך שמירה על איכות הסביבה והמרקם האנושי לצורך שיפור תנאי המחיה של העניים בעולם.

יומקלה ישא דברים במושב מיוחד באגריטך שיוקדש לפיתוח חקלאות מתקדמת והגדלת היבולים. הוא ידבר על האפשרויות להפצת הידע בתחום הטכנולוגיות החקלאיות והפיכתו לשימושי לחקלאים במדינות עניות. 

מידע על תערוכת אגריטך והכנסים באתר: www.agritech.org.il


יום עיון על טכנולוגיות חדשניות לניהול ידע

בתאריך 23 באפריל יערך בבית התעשייה בתל אביב יום עיון בנושא טכנולוגיות חדשניות לניהול ידע הנדסי וטכני בשיתוף עם התאחדות התעשיינים. הוא מיועד למנכ"לים, מנהלי פיתוח, מנהלי הנדסה, מנהלי ILS מנהלי שירות לקוחות, מנהלי תפעול ולוגיסטיקה.

פרטים והרשמה אצל חגית רז, מנהלת מחלקת ההדרכה באיגוד.


הפרס הלאומי לאיכות ומצוינות לשנת 2012

הפרס הלאומי לאיכות ומצוינות ע"ש יצחק רבין ז"ל ניתן בחסות משרד ראש הממשלה, משרד התמ"ת, מכון התקנים הישראלי, נציבות שירות המדינה, לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים והאיגוד הישראלי לאיכות. ההרשמה לתחרות מסתיימת ב-15 באפריל. מידע והנחיות בנוגע להגשת המועמדות באתר: www.qualityaward.co.il


נסיעה ביוני לתנועה הקואופרטיבית במונדרגון

שנת 2012 הוכרזה ע"י האו"ם כ"שנת הקואופרציה הבינלאומית" וזו סיבה טובה ליציאת קבוצה נוספת לסיור להכרת התנועה הקואופרטיבית MCC במונדרגון, באזור הבסקי בספרד. הקבוצה תצא ב-11 ביוני והסיור יכלול סיורים בקואופרטיבים ובמוסדות התנועה, טיולים במורדות הפירנאים ובאתרי התיירות בבילבאו, סן-סבסטיאן ועוד פרטים אצל מדריך הסיור רוני בוכמן 0522934138

שרגא ברוש סיים את תפקידו כדירקטור

במועצת המנהלים של איגוד התעשייה הקיבוצית

 שרגא ברוש סיים את תפקידו כדירקטור במועצת המנהלים של האיגוד. עם סיום תפקידו כנשיא ההתאחדות את מקומו יחליף צביקה אורן

מאחלים הצלחה לשניהם.


'בדרך אשר הלכת' - ספר הזיכרון ליעקב גדיש

ספר הזיכרון ליעקב גדיש ז"ל "בדרך אשר הלכת" מופיע באתר הוצאת הקיבוץ המאוחד וניתן לרכשו דרך האתר במחיר מוזל. הספר מספר את סיפור חייו, הדילמות וההכרעות הכלכליות בהקשר של הקיבוץ הדתי ומדינת ישראל.